Üç beş çanak çömlek dediler, sekiz bin yıllık geçmiş çıktı

Avrasya Boğazı Tüp Geçit projesi çalışmalarına ara verilmesine neden olduğu için devlet erkanı tarafından eleştirilen Yenikapı Kurtarma Kazıları'nda İstanbul'un tarihini 8 bin yıl geriye götüren bulgulara ulaşıldı

Üç beş çanak çömlek dediler, sekiz bin yıllık geçmiş çıktı

Asya ve Avrupa'yı denizin altından karayolu ile bağlaması beklenen Avrasya Tüp Geçit Projesi'nin gecikmesine neden olduğu için devlet erkanı tarafından eleştirilen Yenikapı Theodosius Limanı'ndan, İstanbul'un tarihini 8 bin yıl kadar geriye götüren bulgular çıktı.

Üç beş çanak çömlek dediler; tarihi değiştiren bulgular çıktı
Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın, "Yazık değil mi, üç beş çanak çömlek Marmaray'ın dört yıl geciktirdi..."  şeklinde tepki gösterdiği Yenikapı Kurtarma Kazıları'na konu olan Theodosius Limanı'ndan İstanbul'un tarihini 8 bin 500 sene daha geriye götüren delillere temas edildi. Radikal'dan Ömer Erbil imzalı habere göre, İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından denetlenen kazı çalışmalarında 36 batık ve binlerce kültür varlığına ulaşıldı. 

 

Üç beş çanak çömlekten, 8 bin yıllık geçmişe

 

Kazı alanının en ucunda yer alan ve yaklaşık beş metre genişliğindeki L biçimli mimari yapı duvarının Theodosius limanına ait mendirek olabileceği ileri sürülrken, arkeologlar bu buluntunun Osmanlı dönemine ait olabileceği hususunda da fikir bildiriyor. Denetimlerde kazı alanı içerisinde 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı mimari yapılarının temellerine de ulaşılırken, bu bulguların, Theodosius limanının doldurulmasının ardından üst kısma inşa edildiği belirtiliyor.

Asrın projesinden tarihi bulgular çıkarsa
Arkeoloji dünyasını heyecanlandıran bulgulara rağmen devlet erkanı ve müteahhit firmanın, kazı çalışmalarının bir an önce sonlandırılmasına yönelik beklentisi de sürüyor. Başbakan olduğu dönemde, çılgın projenin gerçekleşmesi adına 3-4 senelik gecikmeye üç beş çanak çömleğin neden olduğunu vurgulamış olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Muassır medeniyetler seviyesi üzerine çıkacaksak bu yatırımlarımızı hızla gerçekleştirmeliyiz..." ifadelerini kullanmıştı.