Uçağın karadaki rakibi Hpyerloop'un ilk testi yapıldı

Saatte 1220 kilometre hız yapabilecek olan uçağın karadaki rakibi Hyperloop'un ilk testi yapıldı

Uçağın karadaki rakibi Hpyerloop'un ilk testi yapıldı

Saatte 1220 kilometre hız yapabilecek olan uçağın karadaki rakibi Hyperloop'un ilk testi yapıldı. Tesla CEO'su Elon Musk'ın ulaşıma çözüm getirmesi için geliştirdiği yüksek hızlı tren Hyperloop'ta sıkıştırılmış hava kullanılıyor. 

Hyperloop'un ilk testi Las Vegas Nevada eyaletindeki bir çölde yapıldı. İlk testte 187 kilometre hız ile giden Hyperloop bu hıza 1.1 saniyede ulaştı. Test ile ilgili konuşan Hyperloop CEO'su Rob Lloyd ''O gerçek! O şimdi oluyor.'' şeklinde açıklama yaptı. 

Uçağın karadaki rakibi Hpyerloop'un ilk testi yapıldı

Enerjisini tamamen güneşten karşılayacak olan ve doğaya zarar vermeyecek olan Hyperloop, ulaşım alışkanlıklarını değiştirebilecek nitelikte. Saniyede 85 kilometre hız yapacak olan Hyperloop'un 5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Ses hızına yakın bir hızda seyahat edecek olan Hyperloop raylı sistemi projesi 6 milyar dolara mal olacak. 

Uçağın karadaki rakibi Hpyerloop'un ilk testi yapıldı

Hyperloop teknolojisinin fikir babası SpaceX ve Tesla'nın kurucularından Elon Must. Kendine ait olan uzay firması SpaceX ile bu projenin en büyük destekçisi. Hyperloop treninin arkasında yer alacak olan güçlü pervaneler ile oluşacak itma kuvvetiyle tren hareket edecek. Önünde ise hiç bir engel olmazsa daha da yüksek bir hıza ulaşabilecek. 

Yaklaşık 6 milyar dolara mal olması beklenen Hyperloop projesi hayata geçirildiğinde birçok ülke tarafından istenilen bir proje olacak.