Üçüncü Havalimanı 2017'de açılacak

İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının temelleri hafta sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Erdoğan, havalimanının ilk etabının 29 Ekim 2017’de açılacağını söyledi

Üçüncü Havalimanı 2017'de açılacak

9 Haziran 2014/Emlakwebtv
Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan üçüncü havalimanı inşaatının ilk etabı 29 Ekim 2017’de açılacak. 6.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek havalimanı, 1 milyon 471 bin metrekare genişliğindeki kapalı alanıyla dünyanın en büyüğü olacak.

Dünyanın en büyüğü
Havalimanının tören atma töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık otoparkı ve yıllık 150 milyon yolcu kapasiteye sahip olacağını belirterek: “6 kıtanın en büyük havalimanı işte bugün burada yükselmeye başlıyor. İstanbul bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor.” dedi.

Dev istihdam
İnşaat süresince 80 bin, Havalimanı hizmete girdikten sonra ise senede 120 bin kişinin istihdam edileceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Yalnızca bir havalimanı değil, bir şehir inşa ediyoruz. Hastanesinden oteline, ibadethanesinden kongre merkezine kadar bir şehirde olması gereken ne varsı, bu havalimanında hepsi bulunacak.” Şeklinde konuştu.  Projenin kendi enerjisini üreten, çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edileceğine de değinen Başbakan Erdoğan, İstanbul’un proje ile birlikte, doğu ile batı ve kuzey ile güney arasında önemli bir merkez haline geleceğini vurguladı.

Erdoğan, havalimanı sayesinde ticaretin büyük bir canlanma ivmesi kazanacağını da vurgulayarak, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen proje sayesinde, burayı 25 yıl boyunca işletecek firmaların devlete kira ödeyeceğini ve bu sayede kamuya çok önemli miktarlarda kaynak kazandırılmış olduğunu sözlerine ekledi.

Açılış 3.5 sene sonra               
Başbakan Erdoğan, konuşmasında ilk etabın 29 Ekim 2017’de açılacağını da vurgulayarak: “Demek ki şu anda 2014’teyiz. Artık Ekim yaklaştı, 3,5 yıl bile yok. 29 Ekim’de o gün anlamlı bir gün, inşallah birinci etabın açılışını yapacağız” dedi. İlk etabın açılışıyla birlikte havalimanı senede 70-90 milyon yolcuya hizmet verecek