Üçüncü havalimanı ilk etap inşaatı yüzde 40'lara ulaştı

Türkiye'nin en büyük yatırımı İstanbul Üçüncü Havalimanı inşaatı hızla ilerliyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, birinci etap inşaatının yüzde 40'lar düzeyine çıktığını açıkladı.

Üçüncü havalimanı ilk etap inşaatı yüzde 40'lara ulaştı

İstanbul Üçüncü Havalimanı inşaatı hızla ilerliyor. Üçüncü Havalimanı şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin ilk etap inşaatının yüzde 40'lar seviyesine ulaştığını açıkladı.

Üçüncü Havalimanı ilerliyor
İstanbul'un mega yatırımı Üçüncü Havalimanı projesinin inşaatında önemli bir mesafe kat edildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı AHmet Arslan, 1 milyon 300 bin metrekarelik kapalı terminal binasına sahip projenin ilk etap inşaatının yüzde 40 oranında tamamlandığını söyledi. Üçüncü Havalimanı'nın 3 vardiya esasına göre ve 22 bin 500 kişinin çalışmalarıyla tamamlanmakta olduğunu vurgulayan Arslan, 2016 yılının kimi dönemlerinde çalışan ordusunun 23 bin kişinin üzerine çıktığı zamanlar olduğunu vurguladı. Arslan:

"30 bin çalışanın üzerine çıkmalıyız. Bu büyüklükteki bir havalimanını 2018'in ilk çeyreğinde birinci faziyle hizmete sunmak için bu gerekli..." şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin son 10 yıldaki büyüme hızı: Yüzde 14
Açıklamasında Türkiye'nin son 10 yıldaki büyüme hızının yüzde 14 ortalama üzerinden yürüdüğünü ve  2002 yılında sektörün finansal büyüklüğünün 2 milyar dolardan 2015'te 23.4 milyar dolar mertebesine geldiğini söyleyen Bakan ARslan:

"İç-dış hat toplam 174 milyon yolcuya hizmet etti. Ancak beklentilerimiz, özellikle 1.5-2 yıl içinde bu rakamı 230 milyonun üzerine çıkarmaktır..." şeklinde konuştu.,