Üçüncü havalimanı proje alanı San Marino'nun yüzölçümünden daha büyük

İnşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği Üçüncü Havalimanı'nı şantiyesini ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: "Havalimanının toplam proje alanı San Marino'nun yüzölçümünden daha büyük..." dedi.

Üçüncü havalimanı proje alanı San Marino'nun yüzölçümünden daha büyük

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapım ve inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği İstanbul Üçüncü Havalimanı Şantiyesini ziyaret etti. Ziyaret sonrasında basın mensuplarına çarpıcı açıklamalarda bulunan Arslan, proje yüzölçümü ve inşaat alanının dünyanın bazı ülkelerinin toplamını aşan bir çerçeveye yayıldığını söyledi.

3. Havalimanı San Marino ve Monaco ile kıyaslanabilir
Projede sürdürülen çalışmaların dünyanın kimi ülkelerindeki yapılarla kıyaslanabileceğini ve projenin 1 milyon 300 bin metrekarelik kapalı bir terminal binasına sahip olduğuna dikkat çeken Arslan: "Proje 1 milyon 300 bin metrekarelik kapalı bir terminal binası içeriyor. Bu 5 adet Empire State binasına eşdeğer." dedi. Toplam proje alanının San Marino ülkesinin yüzölçümünden fazla olduğuna da dikkat çeken ARslan:
"3 buçuk milyon metrekarelik 1. etap toplam inşaat alanı Monaco'nun 1.7 katı." ifadelerini kullandı.

Ahmet Arslan, üçüncü havalimanının 180 bin ton donatı malzemesi ile Eyfel Kulesi'nde kullanılan metalin yaklaşık 24 katına bedel olduğunu da vurgulayarak, şu karşılaştırmaları sundu:
- Terminal binası 450 metrelik bir çatıya sahip. Bu Roma Collesium alanının yaklaşık 23 katı.
- Toplam istihdam 195 bin 225 bin aralığında...
- Toplam inşaat alanı Monaco'nun 1.7 katı
- Terminal binası inşaatında kullanılan donatı malzemesi, Eyfel Kulesi'nde kullanılan metalin yaklaşık 24 katı.