Üçüncü havalimanı

Üçüncü Havalimanı'nın finansmanı için yapılan görüşmelerde sona gelindi. Yabancı bankaların destek vermeyeceği projeyi Türk bankaları fonlayacak

Üçüncü havalimanı

Üçüncü Havalimanı'nın finansmanı için yapılan görüşmelerde sona gelindi. Yabancı bankaların artan jeopolitik yükler nedeniyle destek sunmayacağını açıklamasının ardından gözler yerli bankalara çevrildi. Gelen haberlere göre projeyi Ziraat Bankası, Halkbank ve Denizbank fonlayacak. Üçüncü Havalimanı İhalesini 22 milyar 152 milyon euroluk rekor teklifle kazanan beşli konsorsiyum daha önce 36 milyar Euroyu bulan yatırım ile ilgili bir finansman sorunu bulunmadığını söylemişti. 

Üçüncü havalimanına Tayyip Erdoğan'ın ismi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin verileceği Üçüncü Havalimanı, Akpınar ve Yeniköy beldeleri arasına inşa edilecek.  Mayıs 2013 tarihinde ihalesi gerçekleşen Recep Tayyip Erdoğan Havaalanı 22 milyar 152 Avroluk teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa Ortak Girişim Grubu kazanmıştı. 2017 yılında il etabının hizmete girmesi planlanan Recep Tayyip Erdoğan Havaalanı projesinin tamamının bitmesi için 2018 yılı veriliyor. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılması planlanan havalimanın tüm bağlantıları ile beraber maliyeti yaklaşık 10,2 milyar Euro olan Recep Tayyip Erdoğan Havaalanı karayolu taşımacılığında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegre olması planlanıyor.

Üçüncü havalimanı için kaç ağaç kesildi
 İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan ve güneyinde Marmara Denizi ile kuzeyinde Karadeniz'e kadar uzanan 38 bin 500 hektarlık sahanın içinde yer alacak Üçüncü Havalimanı Projesi için ne kadar ağaç kesileceğinin bilinmemesi çevre duyarlılığı taşıyan kişileri rahatsız ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce daha önce 'kesilen her ağacın yerine 5 katının dikileceğini' söylemişti.

Kamulaştırmalar bir an önce tamamlanmalı
İstanbul 3. Havalimanı Projesi'nin hızlanması için, bölgedeki kamulaştırma projelerinin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Başta Terkos, Alibey veplanlama çalışmaları süren Pirinççi Barajı ile bu barajları besleyen su kaynakları da dahil olmak üzere çok sayıda çevre sorunu yetkilileri uğraştıracağa benziyor.