Üçüncü Havalimanı'nda drenaj mesaisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Üçüncü Havalimanı inşaatında drenaj ve filtre çalışmalarında kullanılacak malzemenin edinilmesi adına, Karadeniz'e açılacak 5 Deniz Kumu Ocağı için Çevresel Etki Değerlendirme sürecini başlattı

Üçüncü Havalimanı'nda drenaj mesaisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Üçüncü Havalimanı inşaatında drenaj ve filtre amaçlı kulllanılacak malzemelerin edinileceği 5 "Deniz Kumu Ocağı" için Çevresel Etki Değerlendirme sürecini başlattığını duyurdu. Karadeniz'de kurulacak olan ocaklar, her bir sahada yaklaşık 20 hektarlık alan olacak şekilde düzenlenecek. Söz konusu alanlardan çıkarılan kumun, drenaj ve filtreleme için kullanılacağı açıklandı.

Üçüncü Havalimanı'nda drenaj çalışmaları başladı
Üçüncü Havalimanı inşaatında yürütülecek drenaj ve filtreleme çalışmalarında kullanılacak kum için Karadeniz'e 5 adet kum ocağı kurulacak. Konuyla ilgili olarak "Çevresel Etki Değerlendirme" sürecini başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girişimlerinyle, her biri yaklaşık 20 hektara ulaşan ocak kurulacak. Ortaya çıkan 5 saha böylece toplamda 100 hektarlık alandan oluşacak. Çalışmalarda her sahadan yıllık 1 milyon ton civarında deniz kumu üretimi planlanıyor. Söz konusu çalışma alanlarının Çatalca Ormanlı Köyü, Arnavutköy Balaman Köyü, Arnavutköy Yeniköy ve Çatalca Celepköy mevkiilerinde olacağı belirtildi.

Deniz kumu tartışması
Dubai'nin ünlü Palmiye Adaları yapımında faaliyet gösteren James Cook adlı dolgu gemisinin sahilde gözükmesiyle birlikte, zeminin düzleştirilmesinde deniz kumunun kullanılacağı tartışmaları da başlamıştı. Vatan'dan Meltem Kara imzalı habere göre, İGA Havalimanı İşletmeleri de çıkarılan kumun dolgu işleminde kullanılmayacağı, esas amacın drenaj olduğunu açıklamıştı. Projenin 5 yıl devam edeceği, yılda ise 5 milyon ton yani 4 milyar metrekübü aşkın kum üreteceği açıklandı. 

Yeni çalışmalar kapsamında kıyıdan 1 kilometreyi aşkın uzaklıkta bulunan sahalar üzerinde yapılacak çalışmada gemiler, vakumlu tüpleri deniz zeminine indirecek. Pompa sistemi yoluyla kum ve su karışım emilerek kum haznede saklanacak ve kum püskürtme veya boru ile sahaya geri gönderilecek.