Üçüncü havalimanında erken revizyon

Üçüncü Havalimanının birinci fazını 2017 yılında tamamlamayı planlayan konsorsiyum, yolcu kapasitesini 70 milyondan 90 milyona çıkarma kararı aldı

Üçüncü havalimanında erken revizyon

24 Haziran 2014/Emlakwebtv
Daha önce 70-90 milyon yolcu kapasiteli olarak açıklanan İstanbul Üçüncü Havalimanı birinci fazında yükseltmeye gidildi. Konsorsiyum, İstanbul'daki Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarındaki yolcu kapasitesinin şimdiden 70 milyonu aşmış olduğunu gerekçe göstererek birinci faz kapasitesini 90 milyona çıkarma kararı aldı.

Hürriyet Gazetesi'nden Hülya Güler'in haberine göre, 2017 yılında İstanbul'un yolcu kapasitesinin 90 milyon seviyesine ulaşacağı öngörüsünden hareket eden konsorsiyum, ilk etapta bu rakama göre planlamayı uygun buldu.  Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacak proje, yolcu trafiğindeki artışa bağlı olarak 90+90 olmak üzere 25 yılın sonunda 180 milyona ulaşmayı hedefliyor.

Üçüncü Havalimanı inşaatı şu anda öz kaynaklarla sürse de, taşıdığı potansiyel ve kamu garantileriyle yerli ve yabancı çok sayıda bankanın finansmana katılmakta istekli olduğu belirtiliyor.