Üçüncü Havalimanı'nda son durum

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Dünyanın en büyük yatırımlarından biri olarak gösterilen projenin yüzde 40'ının tamamlandığı açıklandı

Üçüncü Havalimanı'nda son durum

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'nda inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 24 saat boyunca faaliyetlerin sürdüğü projenin yüzde 40'lık kısmı tamamlandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İGA HAvalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi Yusuf Akçayoğlu, inşaatın yüzde 40'lık kısmının tamamlandığını belirterek:

"Havalimanı projesi şantiyede faal olan ekipman sayısı anlamında da dünyanın en büyük projesi olmaya aday..." ifadelerini kullandı. 

İstanbul 3. Havalimanı'nda son durum
Hizmete alındığı zaman terminal binası, yolcu kapasitesi ve kapladığı alan itibarıyla dünyanın en büyük havalimanı projelerinden biri olacak İstanbul 3. Havalimanı, 24 saat süren inşaat faaliyetleri sonrasında önemli bir mesafe katediyor. Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon şirketlerinden oluşan konsorsiyum tarafından sürdürülen inşaat çalışmaları sonrasında yüzde 40'lık kısmın tamamlandığı belirtildi.

Dünyanın en büyüğü: İlk etapta 110 milyon yolcu
İstanbul'un 2023 hedefleri doğrultusunda inşa edilen mega projesi 3. Havalimanı'nın yılda 110 milyon yolcuya hizmet etmesi planlanıyor. Halen dünyanın en yüksek yolcu kapasitesine sahip havalimanları ve yolcu taşıma potansiyelleri şöyle:

- Atlanta ULuslararası Havalimaı: 101.4 milyon
- Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı 89.9 milyon
- Dubai Uluslararası Havalimanı: 78 milyon