Üçüncü Köprü 26 Ağustos'u bekliyor

Üçüncü Boğaz Köprüsü, 26 Ağustos'ta trafiğe açılıyor. Mega projenin son fotoğrafları kamuoyu ile paylaşıldı

Üçüncü Köprü 26 Ağustos'u bekliyor

İstanbul'un Üçüncü Boğaz Köprüsü inşaatında sona gelindi. Yayınlanan son fotoğraflarda mega proje inşaatının önemli bir aşama kat ettiği görülüyor. Yapılan açıklamaya göre Yavuz Sultan Köprüsü trafiğe 26 Ağustos tarihinde açılacak. 

Kule üst kirişi yerleştirildi
Üçüncü Boğaz Köprüsü inşaatı hızla ilerliyor. Son olarak 208 ton ağırlığına sahip "kule üst kirişi alt panelinin"  268 metrelik yüksekliteki yerine yerleştirildiği açıklandı. Bu işlem için "yüksek kapasiteli" vinçler kullanıldı.

Köprü asansörleri için çalışmalar başladı
Diğer taraftan köprü ayaklarının içinde yer alacak olan 4 adet asansör için de çalışmaların başladığı açıklandı. Her biri 1.000 kg taşıma kapasitesi olan asansörler, kulelerin 6 derecelik eğimi göz önüne alınarak tasarlandı. 

 

Üçüncü Köprü 26 Ağustos'u bekliyor

 

Çevreyollarındaki çalışmalara hız verildi
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, bağlantı yollarının tamamlanması için de faaliyetlere hız verildi. Otoyolun tamamlanan kısımlarındaki asfaltlaşma çalışmaları devam ediyor.  Köprü ve otoyol çalışmalarının Ağustos ayı içinde tamamlanması ve sonrasında da trafiğe açılması planlanıyor. 

Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Çevre Yolları Projesi
Projenin tamamlanması ile birlikte Odayeri-İkitelli ile Paşaköy-Çamlık bağlantı yolları şehir içine ulaşım için kullanılacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü İşletmesi, IC İçtaş-Astaldi JV tarafından 10 yıl 2 Ay 20 Günlük süre ile yürütülmesinin ardından Ulaştırma Bakanlığı'na teslim edilecek.

 

Üçüncü Köprü 26 Ağustos'u bekliyor

 

Geçiş garantisi tartışması
 Projeyle ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada Devletin böyle büyük bir projeyi gerçekleştirecek gücü bulunmadığı yönündeki ifadeleri tartışma yaratmıştı. Bir diğer tartışma konusu ise, araç başına 3 dolarlık geçiş ücreti ve her gün en az 135 bin otomobil geçiş garantisinin tanınması olmuştu.