Üçüncü köprü bağlantı yolları ihalesinde ne oluyor?

Yapımı sürmekte olan Üçüncü Köprü bağlantı yolları ihalesi bir kez daha ertelendi. Daha önce 6 Mart olarak belirlenen ancak daha sonra 6 Mayıs'a ertelenen ihalelerin farklı etapları için de yeni bir erteleme kararı çıktı

Üçüncü köprü bağlantı yolları ihalesinde ne oluyor?

Üçüncü Boğaz Köprüsü bağlantı yolları ihaleleri bir kez daha ertelendi. İlk olarak 6 Mart 2015'te yapılacağı açıklan, sonrasında ise 6 Mayıs 2015'e ertelenen bağlantı yolları ihaleleri, firmalardan gelen talepler üzerine, bir kez daha farklı tarihlere erteledi.

Kuzey Marmara Otoyolu ihaleleri bir kez daha ertelendi
Daha önce 30 Haziran olarak açıklanan Kurtköy-Akyazı kesim ihalesinin 31 Ağustos olarak açıklanan yeni ihale tarihi de ertelendi. Yeni yayınlanan zeyilnameyle birlikte ihalenin 1 Mart 2016'ya ertelendiği açıklandı. Daha önce 7 Temmuz olarak açıklanan ama 7 Eylül'e ertelenen Kınalı-Odayeri kesimi için de yeni bir erteleme kararı çıktı. Bu bölgede ihalenin yapılacağı tarih 8 Mart 2016 olarak açıklandı. 

Yıl sonunda hizmete girecek köprüye yeni yıl ihaleli yan yollar
İsminin Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacağı açıklanan Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün bağlantı yolları yapım giderlerini, iş üstlenecek firmalara bağlayacak ihalelerin sürekli ertelenmesi ise çeşitli soruları gündeme getirdi. Bağlantı yollarının tamamlanması için 2018 yılının beklenmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, kamulaştırma işlemleri ve finansman teminatıyla birlikte söz konusu çalışmaların 1 seneyi bulmasının beklendiğini vurguluyor. Firmaların, öncelikli olarak işlere öz sermaye ile başlaması ve hacimli işler için de finansman temini işine girişilecek. 35 kilometreyi bulması beklenen bağlantı yolları ile birlikte projenin toplam güzergahının 95 kilometre olması planlanıyor.