Üçüncü Köprü'de son durum ne?

İnşaatı büyük bir hızla ilerleyen Üçüncü Köprü Kulelerinin, yılın son aylarında tamamlanması bekleniyor. Kule inşaatları tamamlandıktan sonra, taşıyıcı kabloların döşenmesi işlemi başlayacak

Üçüncü Köprü'de son durum ne?

Üçüncü Köprü inşaatı büyük bir hızla ilerliyor. Bu zamana dek 39.4 milyon metreküp kazı ve 15.5 milyon metreküp dolgu yapılan proje kapsamında Riva tünelinin delme işlemleri bütünüyle tamamlandı. Kule inşaatlarının tamamlanmasının ardından, taşıyıcı kabloların döşenmesi işlemlerine başlanacak.

Kuleler 285 metre yüksekliğine ulaştı
Tamamlandığında 329 metreye ulaşacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü kulelerinde şu anda 285 metre yüksekliğe ulaşıldığı açıklandı. Kulelerde çalışmalar tüm hızıyla sürerken, rüzgar hızının 55 kilometreyi aşması halinde, kule vinçleri ve asansörlerin, güvenlik gerekçesiyle durduruluyor. 6.500'ün üzerinde işçi ve 600 mühendisin aralıksız biçimde çalışmalarını sürdürdüğü köprü inşaatında, çok sayıda inşaat makinesi hummalı bir çalışma sürdürüyor. 

Üçüncü Köprü için kaç ağaç dikilecek?
Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi, çok sayıda ağacın kesildiği gerekçesiyle eleştiriye uğramıştı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, toplam 400 hektar alanda, yol açmak için ağaç kesimi yapılacağı, bu bölgelerde kesilen ağaçların yüzde 90'ının 15'in altında endüstriyel ağaçlar olduğu açıklandı. Yapılan anlaşma kapsamında 400 hektarlık alandaki ağaçların yerine toplam 1400 hektar alanda ağaçlandırma çalışmaları yapılacğı belirtiliyor. Ağaç dikimi için fizibilite çalışmaları ise halen devam ediyor. 

Bir türk şirketi tarafından yapılan ilk asma köprü özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim Köprüsü Kuzey Marmara Otoyolu projesi ile entegre şekilde çalışacak. Proje kapsamında 115 kilometrelik otoyol ve bağlantı yollarında da yoğun bir çalışma söz konusu. Otoyol kesiminin toprak ve viyadüklerin ise yüzde büyük kısmı tamamlanmış durumda

3. Boğaz köprüsü tamamlandığında, üzerinde 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu bulunacak. Yolcu ve yük trenlerine de hizmet verecek köprü tek katlı olması özelliğiyle üzerinden raylı sistem geçen dünyanın ilk köprüsü olacak.