Üçüncü Köprü Mayıs ayında açılacak

Tamamlandığında dünyanın en geniş açıklıklı köprüsü olacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2016 yılının ilk yarısında hizmete açılacak

Üçüncü Köprü Mayıs ayında açılacak

Tamamlandığında dünyanın en geniş açıklıklı köprüsü olacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2016 yılının ilk yarısında hizmete açılacak. 4 gidiş, 4 geliş, karayolu ve 2 tren hattının bulunduğu üçüncü köprüde sona yaklaşılıyor. Üçüncü Köprü Mayıs ayında açılacak. 

Konu ile ilgili bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, köprünün büyük oranda tamamlandığını belirtti. Köprünün tabliye yerleştirme işinin yüzde 95 seviyesinde olduğunu, ana kablo montajının ise yüzde 97'yi geçtiğini açıklayan Yıldırım, genel gerçekleşmenin yüzde 88'e ulaştığını açıkladı. Buna etrafındanki 115 kilometre bağlantı yollarının da dahil olduğunu söyledi. 

Üçüncü Köprü Mayıs ayında açılacak

Mayıs ayında hizmete girecek
Bu hali ile köprünün Nisan, Mayıs aylarında hizmet vermeye başlaması planlanıyor. Köprü ve bağlantı yollarının hizmet vermesi ile birlikte şehir içi ağır vasıta trafiği kuzeydeki köprüye aktarılacak. Birinci ve ikinci köprü ise küçük araçlara tahsis edilecek. Böylelikle trafik rahatlayacak. 

Üçüncü Köprü Mayıs ayında açılacak

Dünyanın en yüksek asma köprüsü 
2013 yılında yapımına başlanan üçüncü köprü projesi kapsamında 73 tünel ve viyadük yapılacak. Asma köprünün uzunluğu ise 1.875 metre olacak ve bu asma köprüde demiryolu geçişi de yer alacak. Projenin tamamlanması ve hizmete girmesi ile 1.450 milyar dolar enerji, 335 milyon dolar ise iş gücü tasarrufu olmak üzere toplam 1.785 milyar dolar ekonomik fayda sağlanması bekleniyor. Köprüden geçiş ücretinin ise 3 dolar olması planlanıyor. Üçüncü Köprü tamamlandığında 322 metre kule yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak.