Üçüncü Köprü'nün halatları geldi

Üçüncü Boğaz Köprüsü projesinde kullanılacak olan eğik askı halatlarının şantiye sahasına nakliyesi başladı

Üçüncü Köprü'nün halatları geldi

Üçüncü Boğaz Köprüsü projesinde kullanılacak olan eğik askı halatları şantiye sahasına getirilmeye başlandı. Proje kapsamında 121 bin kilometre uzunluğunda ana kablo ve askı kullanılacak

Dünya çevresinin üç katı
Üçüncü Boğaz Köprüsü projesinde kullanılacak ve toplamda 121 bin kilometreyle, Dünya çevresini üç katı uzunluğundaki ana kablo ve askı aksamı şantiye alanına gelmeye başladı. Eğik askı kablolarının 4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip olduğu ve kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ve beton tabliye arasındaki denge yüklerini taşıyacağı açıklandı.  

3. Köprü inşaatı hızla tamamlanıyor

Kuleler tamamlandı
Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün yapımında yeni bir aşamaya gelindi. 322 metrelik dev Köprü Kulelerinin yapımının ardından, halat montajı sürecine geçilirken, köprüde 176 adet eğit askı kablosu olacağı ve kablolarla birlikte köprü kuleleri ile çelik tabliyeler arasında bağlantı sağlanacağı belirtildi. 

3.Köprüde son durum
3.köprü inşaatın tüm hızıyla devam ediyor. Köprünün 322 metrelik ayakları tamamlanırken, Kasım ayında gövde bağlantılarının yapımı başlayacak. 3.köprünün 2015 yılında bitirilerek, İstanbul trafiğine açılması planlanıyor. Köprünün inşaatında toplam 1500 kişilik ekip çalışıyor.

Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak 3. Köprü, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey tarafında yapılıyor. 3. Köprü güzergahı ise, Avrupa yakasında Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer alıyor. Yapımı tamamlandığında; 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak. Köprünün temel atma töreni 29 Mayıs 2013'te gerçekleştirilmişti.