Üçüncü köprüden de taşeron çıktı

Üçüncü Köprü viyadük inşaatında 3 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili bilirkişi raporu, işçilerin gelişi güzel monte edilen çelik iskelenin kurbanı olduğunu yazdı

Üçüncü köprüden de taşeron çıktı

Nisan ayında, Üçüncü Köprü viyadük inşaatında üç işçinin ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. Rapor, 'işçilerin, çelik iskelenin gelişi güzel monte edilmesi nedeniyle' öldüğünü ve emniyet kemeri kullanılmadığını saptadı.

Savcılığa sunulan bilirkişi raporunda, yaşam halatının bulunmadığı belirlenirken: 'Yaşam halatı bulunsaydı, iskele çökse bile işçilere bir şey olmazdı.' ifadesine yer verildi. Bilirkişi heyeti raporunun en ilgi çekici noktası ise, kusurlu görünen 11 kişi arasında taşeron firma sahiplerinin de bulunması oldu. 

Teknik aksam gerekli şartları karşılamıyor
3 işçinin hayatını kaybetmesine vesile olan iskelenin gerekli şartları taşımadığını, çelik iskelenin ayaklarının yere sabitlenmediği ve montajının da teknik şartlara uygun olarak yapılmadığını yazar rapor, olaydan üç gün önce taşeron firma uygulayıcısının 'İskele kurulum kontrolü tarafımdan yapılmıştır. Beton dökümü için bir problem görülmemiştir.' şeklindeki mesajına da yer verdi. 

Sorumlular arasında Devlet de var
Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre 20 Aralık 2013'te asıl işveren ICA-İçtaş-Astaldi'yi denetleyen ÇSGB müfettişleri 'iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir sorun' yok raporunu verdi. Aynı sahada çalışma yapan Ertanlar'ın iskele kurulumunda da ciddi eksiklikler saptayan ve idari para cezası uygulayan ÇSGB müfettişleri, kazadan sorumlu Ongun Yapı'yı ise denetlemedi. Rapor, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olan bu duruma dikkat çekerek: 'İş Teftiş Kurulu Başkanlığı da sorumludur.' dedi.

Patron azarladı: Beton neden yavaş dökülüyor?
Soruşturma dosyasında, Ongun Yapı adına çalışan Jeoloji Mühendisi Anıl Gemici'nin, patronun çektiği azar da yer aldı. Kazadan 20 dakika önce şantiyeden ayrılan Gemici, 'Saat 18.30-20.30 saatleri arasında bir telefon geldi. Telefonda 'Betonu niye yavaş döküyorsunuz; niye bitmedi. Bir an önce bitirin' diyorlardı' ifadelerinin geçtiği bir telefon görüşmesi yapıldığını söyledi.