Uğur Dumankaya: "Yabancı yatırımcıların ilgisi arttı"

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını belirtti

Uğur Dumankaya:

21 Nisan 2014 / Emlakwebtv
İstanbul’da Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların katılımıyla düzenlenen Arap - Türk Gayrimenkul Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, zirveye katılan yabancı yatırımcılara Türk gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişim ve değişimler hakkında bilgi verdi.

Zirveye katılan yabancılara Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrar ile yatırım fırsatlarını anlatan Uğur Dumankaya ayrıca Türk ekonomisi ve gayrimenkul sektörünün potansiyeli hakkında da bilgi verdi. Konuşmasında gayrimenkul sektörünün Türkiye’nin en dinamik sektörü olduğunu belirten Dumankaya sözlerine şöyle devam etti. “Hem Türkiye’nin hem de bölgenin kalkınmasında lokomotif haline gelen gayrimenkul sektörü güvenli yatırım yapılabilir bir alan olarak yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. Biz de bu ilgiye sunduğumuz kalite ve konforu bir araya getiren ürünlerimiz, yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşımımız ile yanıt veriyoruz.

Sektörde yabancı yatırımcıların oranı önemli bir artış gösterdi. Dumankaya İnşaat olarak geçtiğimiz yıl yüzde 3’ler civarında olan yabancıya satış oranlarımız bu yıl yüzde 30’lar civarında. Bu oran da sektör olarak doğru yolda ilerlediğimizin en önemli göstergesi. Artık önümüzde bu oranları daha yukarılara çıkarmak için bir hayli yol var. Rehavete kapılmadan pazarlama odaklı çalışmalar ile sektörümüzü daha da yukarılara taşımalıyız.”

“Ülkemizi, şehirlerimizi, sektörümüzü daha iyi tanıtmalıyız. İstanbul marka şehir olarak rüştünü ispatladı. Ama ülkemizde yeni marka şehirler oluşturmalıyız. Özellikle İstanbul’un tanıtımını yaparken, ikonik yapılarımızı, eskimeyen mimari ve sanat eserlerimizi ön plana çıkarmalıyız. Kısacası İstanbul’u İstanbullulaştırmalıyız. Bunun haricinde lezzetli Anadolu mutfağımızı, lokasyon olarak avantajlarını da göz ardı etmemeliyiz.”

“Sektörde yetkin isimler olması gerekir. Doğru planlamalar ile şehirlerimizi gelişen ve değişen dünyaya adapte etmeliyiz. Devletimizin de bu anlamda yaptırımları çok önemli. Türkiye’yi yeniden inşa ederken liyakat ve performans odaklı çalışmaların yapılması gerekir” dedi.