Ulaştırma bakanı açıkladı: Körfez köprüsü ne zaman açılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul-İzmir otoyol projesinin en önemli etabı olan Körfez Köprüsü'nün açılış tarihini açıkladı.

Ulaştırma bakanı açıkladı: Körfez köprüsü ne zaman açılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün Mayıs 2016'da trafiğe açılacağını açıkladı. Yıldırım otoyol projesinin Bursa-İstanbul etabının da 2016 yıl sonuna kadar hizmete alınacağı bilgisini de verdi.

Binali Yıldırım:" Mega projede son dönemeç"
3.5 kilometrelik Samanlı Tüneli'nde yaptığı incelemeler sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, mega projelerde son dönemece girildiğini söyledi. Yıldırım:

"Mayıs ayının sonu itibariyle İstanbul’dan köprü kesimi de dahil İznik çıkışına kadar açılmış olacak. Bu senenin sonuna kalmadan da İstanbul-Bursa çevre yolu arası tamamen bitip, trafiğe verilecek." ifadelerini kullandı.  

 

Ulaştırma bakanı açıkladı: Körfez köprüsü ne zaman açılacak?

 

Projenin diğer etapları hakkında da bilgi veren Bakan Yıldırım, İstanbul-İzmir arasında 433 kilometrelik etap için, Balıkesir, Manisa ve İzmir’de çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak,  2016 sonuna dek 22 kilometrelik İzmir-Kemalpaşa yolunun da  otogar çıkışına kadar bitmiş olacağını söyledi. 

30 katrilyonluk proje: İzmir-İstanbul otoyolu projesi
Körfez Geçiş Köprüsü de dahil İstanbul-İzmir Otoyolu projesi maliyetinin 9 milyar dolar, bir başka deyişle 30 katrilyona yakın olduğu bilgisini de veren Bakan Yıldırım: "İşin hemen hemen 3'te biri tamamlandı. Proje bittiğinde İstanbul'dan İzmir7e 2 saat 50 dakikada gitmek mümkün olacak..."

Türk mühendislerinin başarısı
Bakan Yıldırım, Körfez Geçiş Köprüsü'nün "dünyanın en büyük 4. köprüsü olarak tescillendiğini ve kullanılan tel halat boylarının 80 bin kilometreyi bulduğunu da vugurulayarak:

 

Ulaştırma bakanı açıkladı: Körfez köprüsü ne zaman açılacak?

 

"Bu önemli projeyi tamamen Türk mühendisleri, Türk işçileri ve Karayollarının fedakar çalışanları gerçekleştirdi. Projede alt yüklenici olarak Japonlar var. Biz eskiden birinci ve ikinci köprüyü yaptık. Orada yabancılar müteahhitti, bizim firmalarımız taşerondu." dedi.