Ulaştırma devinden Karayipler'e ada yatırımı

Dünyanın en önemli cruise firmalarından olan MSC Cruises, Karayipler'deki bir adayı yüz yıllığına kiraladı. Firma Ocean Cy MSC isimli adaya 200 milyon dolar değerinde "Doğa dostu cruise limanı" inşa edeceğini açıkladı

Ulaştırma devinden Karayipler'e ada yatırımı

Dünyanın önde gelen cruise şirketlerinden MSC Cruises Karayipler'in Bahamalar takım adalarından birini yüz yıllığına kiraladı. Firma tarafından yapılan açıklamada Bahama Hükümeti ile varılan anlaşma sonrasında kiralanan adaya "doğa dostu bir cruise limanı" yapılacağı açıklandı. Bu yatırımın 200 milyon dolara mal olması bekleniyor. 

MCS Cruises'den doğa dostu ada yatırımı
95 dönümlük bir alana yayılan Ocean Cy MSC isimli adada hayata geçirilecek projede yerel ekosistemin korunmasına özen gösterilecek. Yerel doğa bilimcilerin ve Bahama Hükümeti'nin de desteğiyle yürütülecek olan projede en az 80 endemik bitki çeşidine yer verilecek. Cruise gemisinin kolaylıkla yanaşabileceği ve ziyaretçilerin hemen ayak basabileceğin adaın bir ucundan diğer ucuna kadar bir çeşit teleferik sistemi hizmeti sunulacak. Bu ulaşım sistemi adanın bütününe yayılacak.

Yatırımda neler var?
Restaurant, bar, 2 bin kişilik amfi tiyatronun yanı sıra, denize girmek ve güneşlenmek için 6 plaja yer verilecek olan yatırımda, ayrıca SPA merkezi, masaj kulübeleri ve adanın iç kısımlarında da göletler bulunacak. Bisikletli ulaşım ağı için de özel yollar inşa edilecek. 

Yerel halka eğitim ve iş imkanı
240 kişiye istihdam olanağı sağlayacak olan yatırım kapsamında Bahamalar'ın başkenti Nassau'da yapılacak okulda da yerel halka özel eğitim verileceği açıklandı. Bu kişiler gemilerde görev alabilecek şekilde yetiştirilecek. 

İlk ziyaret 2017'de
2015 yılının Aralık ayında imzalanan ve 100 yılı kapsayan leasingi anlaşması sonuçları doğrultusunda çalışmalara Mart ayında başlandıı ve ilk ziyaretin 2017 yılında yapılacağı bildirildi.