Ulaştırma yatırımları 7.5 milyarı buldu

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 2014 için belirlenen 16 milyarlık yatırım ödeneğinin 7.5 milyar liralık kısmının gerçekleştiğini açıkladı

Ulaştırma yatırımları 7.5 milyarı buldu

2014 için belirlenen 16 milyarlık yatırım ödeneğinin 7.5 milyar liralık kısmının bugün itibariyle gerçekleştiğini açıklayan Lütfi Elvan, bütecden alınacak ek ödeneklerle yıl sonu gerçekleşmesinin bu rakamın biraz üzerine çıkacağını söyledi. Elvan, ulaştırma sektörü yatırımlarının kalkınma, gelişme ve büyüme üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirterek, portföyde yer alan toplamda 203 milyar liralık proje stokunun 100 milyar liralık kısmının tamamlandığını açıkladı.

Son 12 yılda yaklaşık 177 milyar lliralık yatırım gerçekleştirildiğini belirten Elvan, başta yüksek hızlı tren projeleri olmak üzere, kara, hava ve deniz  yolları yatırımlarının sürmekte olduğunu vurguladı. 

Demiryollarında özelleştirme
Elvan, 2015 yılı içerisinde hem Kuzey Marmara Otoyolu, hem de İstanbul Üçüncü Köprü projelerinin de tamamlanacağını vurgulayarak:'Demiryollarında özel sektörün yük ve yolcu taşımacılığı yapmasının önünü açan kanun geçen sene yürürlüğe girdi. Şimde ikincil mevzuat çalışmalarımız tamamlanmak üzere.' şeklinde konuştu.