ULI'den İstanbul'a kötü not

ULI tarafından hazırlanan raporda İstanbul, "kötü yüksek yoğunluklu kent" olarak nitelendi

ULI'den İstanbul'a kötü not

ULI Türkiye tarafından organize edilen "Gayrimenkulde Yoğunluk Arayışı Konferansı" İstanbul'u masaya yatırdı. Hazırlanan raporda İstanbul, "kötü yüksek yoğunluklu kent" olarak nitelendi

İstanbul listenin son sırasında
ULI
tarafından hazırlanan rapor ULI Danışma Kurulu Üyesi ve Soyak CEO'su Dr. Emre Çamlıbel tarafından özetlendi. Raporda İstanbul ile birlikte, Londra, Varşova, Stockholm, Birmingham ve Dresden gibi kentler incelendi.  Rapora göre İstanbul, bu kentler arasında, mesleki ve bilimsel, iletişim teknolojileri gibi alanlarda en son sırada yer aldı. Diğer taraftan İstanbul'un finans alanında sondan ikinci sırada bulunduğu saptanırken, kent dışına taşınması gereken sanayi tesisleri açısından ilk sırada yer aldığı görüldü. Diğer taraftan İstanbul,sanayi yoğunluğu açısından da ilk sırada yer aldı. 

İstanbul olumsuz özellikleri ile dikkat çekiyor
Açıklanan raporda İstanbul ve diğer şehirlerle kıyaslamasından şu sonuçlar çıktı:

- İstanbul, gelir eşitsizliği, cinayet oranları, karbon salınımı, atık üretimi, ucuz toplu ulaşım açısından iyi puan aldı.
- Buna karşın nüfus yoğunluğu, ekonomik etkinlik, kültürel derinlik, yaşam kalitesi, sürdürülebilir kent planları, kalabalık, trafik, imalat sektörü yoğunluğu,hava kirliliği ve anlık karar yönetimi açısından olumsuz not aldı.

Yapılan değerlendirmeye göre İstanbul "kötü yoğunluklu kent" kategorisinde sınıflandı. 

ULI'den İstanbul'a kötü not

ULI Paneli sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi
Diğer taraftan, ULI Kurucu Başkanı ve KREA Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal’ın yönettiği panelde de sektörün önemli isimleri bir araya geldi. Panele İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Zorlu Gayrimenkul Grubu Başkanı Mesut Pektaş, İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, UCLG Gold Türkiye Direktörü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Özdemir Sönmez ve Tekeli Sisa Ortağı Mimar Mehmet Emin Çakırkaya katıldı.