Ulusal mimari proje yarışması başlıyor

TOKİ ve Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen ulusal mimarı proje yarışmasında son tarih 15 Ekim olarak belirlendi. Yarışmaya mimarlık öğrencileri de katılabilecek

Ulusal mimari proje yarışması başlıyor

TOKİ ve Emlak Konut GYO ulusal mimari proje yarışması düzenliyor.  Mimari mirasımızı yeniden canlandırmak ve günümüz teknolojisini gelenekten ilham alarak geleceğe taşımayı amaçlayan yarışmada projeler 15 Ekim 2014 tarihine kadar teslim edilebilecek. Yarışmaya mimarlık öğrencileri de katılabilecek. Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak gerçekleştirilecek yarışmada başvurular 28 Mayıs tarihi itibariyle alınmaya başladı. Projelerin 22 Ekim 2014 tarihinde jüri tarafından değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar günlük gazete ve internet ortamında 3 Kasım 2014 tarihinde açıklanacak. 

Geçmişin belleği ve kimliğini dikkate alarak kentleri algılamanın, kentlerin geleceğini doğru kurgulamanın vazgeçilmez koşulu olduğu noktasından hareketle hayata geçirilen yarışma, günümüz koşullarına uygun yeni yapılaşmanın geleneksel mimariden ilhamla oluşmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Geleneksel Türk mimarisi kent dokusu her bölgede farklılık göstermekle birlikte bu farklılıklar aynı zamanda bölgenin iklim özelikleri, insanların yaşam koşulları, gelir kaynakları, kültür ve yaşam tarzlarıyla ilişkilendiriliyor.

Kazanan Eser Hayata Geçirilecek
Ulusal Mimari Proje Yarışması kapsamında mimarlar, 24 bin 272 metrekare alan için emsali 0.6 ile 1.35 arası olmak kaydıyla konut projesi, 5 bin 420 metrekare alan için emsali 1 olmak kaydıyla 100 kişi kapasiteli kreş ve 22 bin 515 metrekare alan için emsali 1 olmak üzere 4 artı 4 sisteme göre, 24’er derslikli ilköğretim okulu planlanması gerekiyor.

Her bölgenin kendi yerel özellikleri ve iklimine göre 7 farklı bölgenin tasarımlarını içeren yarışmada; para ödülünün yanı sıra kazanan eserler kendi bölgelerinde hayata geçirilebilecek. Kazanan yarışmacılar için 1. Ödül 150 bin lira, 2. Ödül 100 bin lira, 3. Ödül 50 bin lira olacak. Proje yarışmasında son teslim tarihi 15 Ekim 2014 olarak belirlenirken projeler Halkalı Atakent Mahallesi 221. Sokak No:5 34307 Halkalı Küçükçekmece/İstanbul adresine teslim edilecek.