Uluslararası deprem mimarlığı ödülü Antalya Üniversitesi'nin oldu

4-8 Nisan tarihleri arasında ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen Seismic Design Competition yarışmasında birincilik ödülünü Uluslararası Antalya Üniversitesi kazandı

Uluslararası deprem mimarlığı ödülü Antalya Üniversitesi'nin oldu

Amerikan Deprem Mühendisliği Araştırma Ensitüsü tarafından düzenlenen Seismic Design Competition yarışmasında mimari değerlendirem kategorisinde birincilik ödülünü Uluslararası Antalya Üniversitesi öğrecileri tarafından tasarlanan bina kazandı. Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin tasarımı genel değerlendirmede de beşinci oldu.

Salyangoz kabuğundan esinlenilen bina tasarımı
Organik bir form olarak salyangoz kabuğundan hareketle tasarlanan bina makedi, sarsma tablası üzerinde daha önce yaşanmış 3 farklı deprem etkisine sunulduğu her birinden başarıyla çıktı. Binayı tasarlayan öğrenciler, deprem gerçeği ile yaşamaya alışan Türkiye için bir şeyler yapmak istediklerini vurgulayarak:

"Türkiye’deki deprem gerçeğinden yola çıkarak bir şeyler yapmak istedik. Maliyeti az, dayanıklı ve tasarım olarak şık bir bina tasarladık. Sağlam temelli ve çeliklerin ise çaprazlama sistemiyle kullanıldığı maketimiz üç farklı deprem etkisi altında da yıkılmadı. Projemizi hayata geçirmek en büyük hedefimiz" dedi.

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasından sıyrıldılar
Genel sıralama bazında Cluj, California, Cornell ve Toronto üniversitelerinin ardından beşinci sırada yer alan Uluslararası Antalya Üniversitesi öğrencilerinin sergilediği başarılı performans ile gurur duyduklarını söyleyen danışman hocalar Yrd. Doç. Dr. Emre Demir ve Doç. Dr. Güven Kıymaz, “Öğrencilerimizin bu seviyeye ulaşması bizleri çok mutlu ediyor. Bu ödül Türkiye’de bir üniversite adına kazanılan en büyük başarı oldu." ifadelerini kullandı.