Uluslararası Girişimcilik Merkezi" toplantısı gerçekleşti

Türkiye Vodafone Vakfı’nın hayata geçirdiği “Uluslararası Girişimcilik Merkezi”nin ilk yönetim kurulu toplantısı, Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın da katılımıyla gerçekleşti

Uluslararası Girişimcilik Merkezi

11 Haziran 2013 / emlakwebtv
Türkiye Vodafone Vakfı’nın girişimcilik ekosisteminin gelişimini desteklemek ve yenilikçilik kapasitelerinin gelişimine katkı sağlayacak mekanizmaların oluşturulmasını sağlamak hedefiyle hataya geçirdiği “Uluslararası Girişimcilik Merkezi”, ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin girişimcilik konusundaki mevcut durumunun ve bu konudaki ihtiyaçlarının masaya yatırıldığı toplantıda, girişimcilik ekosistemini destekleyici mekanizmaların geliştirilmesi için öneriler sunuldu. “Uluslararası Girişimcilik Merkezi” gençlerin, kadınların, girişimcilerin ve iş dünyasının girişimcilik ve yenilikçilik kapasitelerinin gelişimine katkı sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesine destek verecek.

İlk toplantıda, rekabet gücünü arttıracak politikalara katkı sağlayacak öneriler ele alındı
Toplantıya Kalkınma Bakanlığı Yardımcısı Mehmet Ceylan, UNDP Daimi Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği Onursal Başkanı Sezai Hazır ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Girişimcilik alanında faaliyet gösteren lider sivil toplum kuruluşlarının, uluslararası organizasyonların, teknoloji şirketlerinin ve üniversitelerin girişimcilik alanındaki çalışmalarını Türkiye’de ilk kez tek bir çatı altında toplayan “Uluslararası Girişimcilik Merkezi”nin ilk yönetim kurulu toplantısında, rekabet gücünü arttıracak politikalara katkı sağlayacak öneriler ele alındı.

Süel: “Ülkemizin girişimcilik haritasını çıkarıyoruz”
Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türkiye’de girişimcilik alanında yeni açılım ve atılımların önünü açan Uluslararası Girişimcilik Merkezi’nin ülke için önemli bir sosyal yatırım olduğunu belirtti. Süel, şöyle devam etti: “Ekonominin dinamikleri de her gün değişiyor. Girişimciliği ekonominin en dinamik katmanı ve değişimin katalizörü olarak görüyoruz. Girişimciler, fırsatları, içinde yaşadıkları toplumun avantajına dönüştürerek, kalkınmanın ve refahın önünü açacak itici gücü temsil ediyor. Araştırmalarımızdan çıkan sonuçlara baktığımızda, ülkemizde nüfusun ekonomik değer ve fark yaratma gücüne sahip girişimci potansiyeli, özellikle kadınlar ve gençler bazında arzu edilen değerlerin altında. Girişimciliğin gelişmesi ve güçlenmesi konusunda ülkemizdeki insan kaynağının potansiyelini, girişimcilik yoluyla harekete geçirdiğimiz bu merkezdeki programlarımızla, uluslararası düzeyde kapsayıcı ve sorumlu girişimcilik konusunda yaygın bilinçlendirme çalışmaları yürüterek, ilk yıl için 5.000 kişiye ulaşmayı hedefledik. Merkezimizde, Türkiye’deki girişimcilik alanında mevcut ihtiyaçları belirleyerek, bu doğrultuda yol haritaları çiziyoruz. Türkiye’deki girişimci insan kaynağının kapsamlı eğitim müfredatları ile geliştirilmesi için çalışmalar sürdürüyoruz. Bu çatı altında, girişimcilik alanında faaliyet gösteren farklı paydaşlar arasında deneyim ve bilgi paylaşımı yoluyla, ülkemizde girişimcilik alanında yazılacak nice başarı hikâyesine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

Uluslararası Girişimcilik Merkezi, Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, UNDP İstanbul Uluslarası Özel Sektör ve Kalkınma Ofisi, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı ortaklığında TOBB Genç ve Kadın Girişimciler Kurulları, Intel, Cisco, Microsoft, Özyeğin Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde, Türkiye’deki ve bölgedeki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve girişimcilerin küresel ölçekte rekabet edebilmesine katkıda bulunma amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.