'Uluslararası Karadeniz Günü' Rize’de Kutlanacak

Her yıl kutlanan “Uluslararası Karadeniz Günü” 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Rize’de gerçekleşecek

'Uluslararası Karadeniz Günü' Rize’de Kutlanacak

Her yıl kutlanan 'Uluslararası Karadeniz Günü' 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Rize’de gerçekleşecek. Ulusal düzeyde kutlamalar çerçevesinde gerçekleştirilen '31 Ekim Karadeniz Günü Çevresel Etkinlikleri ve Kamunun Bilinçlendirilmesi' organizasyonun açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk yapacak.

Karadeniz'deki kirliliğe karşı
Karadeniz’de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması (Bükreş) Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Karadeniz’e kıyısı olan altı ülkenin temsilcileri (Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Ukrayna, Türkiye) tarafından imzalandı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu katılacak
Sözleşme altında, Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması ve İyileştirilmesi Stratejik Eylem Planı 31 Ekim 1996 tarihinde imzalanmış olup, 1996 yılında İstanbul’da düzenlenmiş olan Taraf Ülkeler Toplantısı’nda, 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak ilan edildi.

Bu kapsamda her yıl 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak taraf ülkelerin temsilcilerinin bir araya gelmesi ile kutlanıyor. Ayrıca taraf ülkelerde çeşitli yerel etkinlikler düzenlenerek Karadeniz’in korunması ile ilgili yapılan çalışmalar paylaşılıyor ve konu ile ilgili farkındalığın arttırılması amaçlanıyor.

Rize’de gerçekleşecek etkinliğe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, Kurum ve kuruluşlar, İl Müdürlükleri ve Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Üniversiteler katılım sağlayacak.

Firma Bilgisi: Karad