Uluslararası konut araştırmasının lideri yine Türkiye

Türkiye konut fiyatlarındaki artışla uluslararası araştırmalarda kendine yer bulmayı sürdürüyor. İngiltere merkezli Knight Frank tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Türkiye, 2015 yılında, yüzde 18.4'lük artışla dünyada konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke oldu

Uluslararası konut araştırmasının lideri yine Türkiye

Konut fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmelenme ile uluslararası araştırmaların  en önemli figürlerinden biri haline gelen Türkiye, son olarak İngiltere Merkezli, global gayrimenkul şirketi Knight Frank'in listesinin zirvesindeki yeri ile dikkat çekti. Firma tarafından yayınlanan "Küresel Konut Fiyatları Endeksi"nin ilk sırasında Türkiye yer aldı.

Türkiye dünyayı solladı: Dünyada yüzde 3 artış; bizde yüzde 18.4
Knight Frank'ın, 55 ülke üzerinde yürütülen araştırma raporlarından hareketle oluşturduğu Küresel Konut Fiyatları Endeksi'ne göre tüm dünyada konut fiyatlarındaki artış yüzde 3 düzeyinde kaldı.  Konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke sıralamasının zirvesinde yer alan Türkiye'de ise konut fiyatları bir sene içerisinde yüzde 18.4 oranında deer kazandı. 

Uluslararası konut araştırmasının lideri yine Türkiye

Ortadoğulu yatırımcının sığınılacak limanı
Konuyla ilgili olarak yapılan yorumlarda Türkiye'nin özellikle Orta Doğulu konut alıcısı tarafından tercih edilen bir bölge haline geldiğine vurgu yapılırken: "Doğu ve Batıyı birleştiren ve güçlü bir nüfus artış potansiyeline sahip Türkiye, Orta Doğulu yatırımcılar tarafından her geçen gün daha fazla sığınılacak bir liman olma özelliğini sürdürüyor..." ifadelerine yer verildi.

2016, 2015 kadar yüksek prim vaat etmiyor
Tüm Avrupa bazında, çift haneli rakamlarda yükseliş ivmesi yaşayan ülke sayısı ise çok fazla değil. Yalnızca Estonya, Lüksemburg ve İrlanda da yüzde 10 barajı aşılabilmiş durumda. Diğer taraftan incelenen 55 ülkenin 13'ünde konut fiyatlarında gerileme ya da sabitlenme gözlemlendi.

Endeksin kamuoyu ile paylaştığı bir diğer dikkat çekici bilgi ise 2016 yılında konut fiyat artışının 2015'e kıyasla daha düşük düzeyde seyredeceği yönünde. Bu eksi yönlü ivmelenmenin nedeni olarak ise Çin ekonomisindeki gerileme, düşük petrol fiyatları ve doların gücünü koruması gösteriliyor.