Uluslararası mimardan "Sırada Ne Var?" sunumu

Şişecam'ın "Mimarinin Şeffaf Yüzü" sloganıyla ikincisini gerçekleştirdiği "T Buluşmaları"nın bu yılki konuğu Hollandalı mimar ve şehir plancısı Winy Maas oldu. Maas, "Sırada Ne Var?" konulu bir sunum yaptı

Uluslararası mimardan

Şişecam Dünya Mimarlık Haftası kapsamında düzenlediği "T Buluşmaları" etkinliğinden dünyaca ünlü Hollandalı Mimar Winy Maas'ı ağırladı. "Sırada Ne Var?" başlıklı bir sunum yapan Maas, mimarinin kendini tekrar etme eğilimini eleştirdi.

Evler ve şehirler birbirine benzerse, mimar ne yapar?
Dünyadaki tüm büyük metropollerin birbirine benzemeye başladığını ve mimarların üzerine düşen görevin dönüştürmek ve değiştirmek olduğunu hatırlatan Maas çalışma hayatına anlam verilmesi gerektiğini söyledi. Maas, insanların birbirine benzer evlerde yaşamak istemediğini de vurgulayarak:

"Doğanın güzelliğini yenilikle buluşturmak çok önemli. Bu nedenle doğaya uyumlu bir şekilde binalar geliştirmemiz gelecek için de önem taşıyor. Özellikle bina mimarisini ortamla ve doğayla uyumlu yapmak gerekiyor. İnsanlar artık doğanın içinde modern yapılarda bir arada ama doğaya zarar vermeden yaşam talep ediyor. Hedefleri saptamak ve yerine getirmek lazım. Binalara, duvarlara yaşam katarak daha verimli kullanabiliriz.” dedi. 

Uluslararası mimardan "Sırada Ne Var?" sunumu

Camın mimarideki gücü
Projelerinde ağırlıklı olarak cam kullandığını ve mimarinin geleceğinde camın büyük bir yer tutacağını vurgulayan Maas, bilgi ve teknoloji kullanılarak mimarların yaşam alanlarında farklılaşma yaşanacağını belirtti. Maas, geleceğin binalarının nefes alan ve şeffaf niteliklere sahip olması gerektiği üzerinde de durarak:

"Gelecek üzerinden spekülasyon yapmamız gerek. Mimaride eleştiri çok önemli bir yer tutuyor. Yapıcı eleştiriler mimariye dinamizm katıyor..." dedi. 

Winy Maas projeleri
Ortağı olduğu MVRDV mimarlık ofisi ile aktif meslek hayatını sürdüren Maas özellikle son dönemde ; Rotterdam – Market Hall, Paris – PushedSlab, Schijndell – Glass Farm, Bordeaux – Master Plan forBastideNiel, SuffolkBalancingBarn  projelerine imza attı.