Uluslararası müteahhitlik işlerinde dikkat çeken düşüş

T.C. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, Türk müteahhitlerinin uluslararası platforma üstlendiği proje sayısı, 2015 yılında yüzde 50 düzeyinde geriledi

Uluslararası müteahhitlik işlerinde dikkat çeken düşüş

Türk müteahhitlerinin uluslararası platformda üstlendiği projeler açısından 2015 yılında dikkat çekici bir düşüş yaşandı. T.C. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre düşüş oranı yüzde 50'leri aşarken, dünyanın en büyük 225 müteahhit firmalar listesinde Türkiye geçen yılda olduğu gibi 42 şirket ile yer almayı sürdürdü

Uluslararası müteahhitlik sektöründeki etkinliğimiz geriliyor mu?
Tarihi rekorun yaşandığı 2013 yılından günümüze dek düşüş yaşayan uluslararası müteahhitlik işlerinde 2015 yılında dip nokta görüldü. 2013 yılındaki 30 milyar dolarlık toplam proje bedelinin, sayısal bazda 2014 yılında 328'e, 2015 yılında da 179'a gerilediği gözlemlendi. Proje bedelleri açısından ise düşüş kademeli bir görünüm sergiledi. 2015 yılında üstlenilen proje bedelleri 20.4 milyar dolara geriledi. Bu ise 2014'e kıyasla 6 milyar dolarlık bir kayıp anlamına geliyor.

Rusya krizinin etkileri
Söz konusu düşüşün temel nedenleri arasında ise yakın komşularla ikili ilişkilerdeki gerginlik gösteriliyor. T.C. Ekonomi Bakanlığı raporuna göre 2015 yılında hedef ülkelerde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar ve konjontürel sorunların etkisine vurgu yapılarak, petrol fiyatlarındaki kayda değer düşüşe rağmen 20.5 milyar dolar değerinde toplam 179 proje üstlenildiğine değinildi. 

Uluslararası müteahhitlik işlerinde dikkat çeken düşüş

Uzmanlar özellikle Rusya ile yaşanan krizin müteahhitlik işlerine önemli bir etkisi olduğuna dikkat çekiyor. Bölgelere yönelik analizde ilk sırada yüzde 24.6 ile Rusya'nın yer aldığı gözlemleniyor ki, bu gerçekleştirilen işlerin yüzde 25'inin bu ülkeye yönelik olarak hayata geçtiğini gösteriyor. BDT ülkelerinin toplam payı bazında ise bu etkinlik daha da güçlü bir biçimde kendini gösteriyor. Zira bu ülkelerin toplam içindeki payı yüzde 49.9 düzeyinde. Türk müteahhitlerinin en çok iş yaptığı diğer ülkeler sıralamasında ise 6.1 milyar dolarla Ortadoğu ülkeleri geliyor.