Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi başladı

ÇEDBİK tarafından düzenlenen Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi başladı. 40'tan fazla oturumun gerçekleşeceği etkinlik yarın da devam edecek

Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi başladı

20 Şubat 2014 / Emlakwebtv
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından 3'üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi bugün başladı. Zirvede, yenilenebilir enerji teknolojileri,sürdürülebilirlik, yeşil finansman, yerel yönetimler, STK ve meslek odaları, yeşil bina değerlendirme sistemleri, yapıda kurallar, teşvikler, yönetmelikler, sürdürülebilir kentler ve toplumlar konuları masaya yatırılacak.

40'tan fazla oturumun düzenleneceği 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi kapsamında Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Avrupa Bölgesel Ağı’nın (ERN) senelik toplantısı da ilk kez Türkiye’de gerçekleşecek. Dünyayı değiştirecek 50 isim arasına giren, MIT’de kurduğu ‘SENSEable’ City Laboratuarında ‘Akıllı Şehirler’ üzerinde araştırmalar yapan dünyaca ünlü mimar, mühendis ve aktivist Carlo Ratti; kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropikal bahçesi Singapur Gardens Bay’in çevre mühendisi Professör Patrick Bellew ; sıfır karbon konutlar üzerindeki çalışmalarıyla tanınan, İngiltere’nin ‘en yeşil’ mimarı seçilen ZEDFactory’nin Kurucusu Bill Dunster, transparan spiral formuyla Shanghay’ın şehir siluetinin en ikonik ve çarpıcı binalarından çevre dostu Shanghai Tower’ın  tasarım direktörü Duncan Swinhoe; 1.8 milyon litre yağmur suyunu toplayıp filtreleyerek yıl boyunca her gün 1000 Afrikalı için temiz içme suyu sağlayabilecek futbol sahası Pitch Africa projesinin yaratıcısı Professör David Turnbull zirve konuşmacıları arasında yer alacak. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi, yarın da Swissotel’de devam edecek.

Zirve hakında ayrıntılar Emlakwebtv'de olacak.