Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi" yaklaşıyor

ÇEDBİK tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan "Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi", 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek

Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi

10 Şubat 2014 / emlakwebtv
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne rehberlik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen "Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi", 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul Swissotel’de gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası ve Türk pek çok değerli konuşmacıyı ve yaklaşık 1200 katılımcıyı ağırlayan zirvenin bu yılki heyecan verici konuşmacılardan biri de Singapur Gardens Bay’in mimarı Patrick Bellew olacak.

Patrick Bellew, Singapur Gardens by the Bay projesini anlatacaklar
Çevre tasarım danışmanlığı veren Atelier Ten’in kurucu ortağı ve İngiltere’nin Kraliyet tasarımcılarından biri olan Patrick Bellew, bu yılki zirvede sürdürülebilirlik konusunda uluslararası bir örnek olarak gösterilen Singapur Gardens by the Bay projesini anlatacak. Singapur Marinası'nda yer alan 30.000 metrekarelik Gardens by the Bay, dünyanın bir numaralı tropikal bahçesi olarak biliniyor. Sürdürülebilirlik konusunda ulusal ve uluslararası bir örnek olarak gösterilen Gardens by the Bay, 1 milyar dolara inşa edildi ve dünya çapında pek çok tasarım ve çevreci proje ödülünün de sahibi oldu.

Singapur hükümetinin ülkeyi ‘Bahçe Şehir’den ‘Bahçe içinde bir şehre’ dönüştürme stratejisinin çok önemli bir parçası olan proje, şehirlerde yeşile ve bitkilere daha çok yer vererek hayat kalitesini arttırmayı hedefliyor. Şehrin ikonu haline gelen proje için 24 ülkeden 170 firma başvuruda bulunmuştu.

Gardens Bay için güneş paneli görevi gören çok özel yapay ağaçlar üretildi
Gardens Bay için yüksekliği 25-50 metre olan yapay ağaçlar üretildi. Gündüz güneş ışınlarını toplayıp gece ışıldayan bu yapay ağaçların dalları güneş paneli görevi görüyor. Ayrıca bu ağaçlar parkta hava akımı sağlamak için vantilatör görevi de görüyor ve sık yağan yağmurlarda yağmur suyunu daha hijyenik bir şekilde kanalize ediyorlar. Bu yapay ağaçlar sadece güneş ışığı depolamak yerine çoklu çözümler sağlayacak yeni teknolojileri de barındırıyor.