Ümraniye ve Çekmeköy'de konut fiyatları uçtu

Üsküdar-Çekmeköy metro projesi, Ümraniye ve Çekmeköy ilçelerinde konut fiyatlarının ani biçimde artmasına neden oldu. Son bir yılda Ümraniye'de konut fiyatları yüzde 34, Çekmeköy'de ise yüzde 30 düzeyinde artış gösterdi

Ümraniye ve Çekmeköy'de konut fiyatları uçtu

Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayan ve Capitol Alışveriş merkezi'nden Altunizade, Çamlıca, Kısıklı güzergahını izleyerek Ümraniye, Alemdağ, Dudullu Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy'e uzanan, Üsküdar-Çekmeköy metro hattı, başta Ümraniye ve Çekmeköy olmak üzere konut fiyatlarında ani bir sıçramaya neden oldu. Son bir yılda konut fiyatları Ümraniye'de yüzde 34, Çekmeköy'de yüzde 30 düzeyinde bir artış yaşadı. Bu artışla birlikte 2012 yılından bugüne Ümraniye'de konut fiyatları yüzde 100'e varan bir değer artışı yaşamış oldu. 

Ümraniye İstanbul'un önemli merkezlerinden biri oluyor
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 17 kilometre uzunluğa sahip metro projesinin devamında Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen'e, diğer taraftan da Alemdağ'a erişimin planlandığını hatırlattı.  Altyapı projelerinin ulaştığı tüm bölgelerde olduğu gibi Üsküdar-Çekmeköy metro güzergahında da ciddi bir hareketlilik yaşandığını söyleyen Yazıcı:

"Ümraniye bölgesinde ofis sektöründe de hareketlilik gözlemleniyor. Bu gelişme Avrupa yakasındaki trafik sorununun Anadolu yakasına nazaran daha fazla olması ve kiraların Anadolu yakasına kıyasla daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Birçok banka ve sigorta şirketinin genel merkezlerini Ümraniye'ye taşıdığı görülüyor..." dedi. 

Ümraniye ve Çekmeköy'de konut fiyatları uçtu

Ümraniye'de birim metrekare 23.700 TL'ye ulaşabiliyor
Son artışlarla birlikte Ümraniye'de birim metrekare satış değeri 2.300 TL'den başlıyor ve 23.700 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bölgede çok sayıda marka ve konsept projeler de yükselirken, 2012 yılından bu yana yaşanan konut artışı yüzde 100 düzeyinde. 2014-2015 aralığındaki artış ise yüzde 35'ler düzeyinde.

Çekmeköy'de metrekare fiyatları 2.300 TL'den başlıyor
Çekmeköy açısından ise yükselişin tek nedeni Çekmeköy-Üsküdar metro hattı değil. İlçe aynı zamanda Kuzey Marmara otoyolu bağlantı yolları açısından da yüksek bir prim olasılığı taşıyor. 2012 yılından bugüne konutun yüzde 30 oranında değer kazandığı Çekmeköy'de metrekare birim fiyatları 2.300 TL'den başlıyor ve 3.000 TL'ye kadar yükselebiliyor. 

Taşdelen mevkiinde 2012 yılında 290.000 TL'ye satılan bir konutun 2015 yılında yüzde 40 oranında prim yaparak 405.000 TL'ye yükseldiği ilçede bölge villalarının da metrekare başına 18.000 TL'ye sıçradığı gözlemlenebiliyor