Ümraniye'nin kritik mahallelerinde 2B planları onaylandı

Ümraniye İlçe Belediye Meclisi, 2B arazilerine ilişkin 1/1000'lik planları oy çokluğu ile kabul etti. Başkan Hasan Can, Ümraniye'nin kritik mahallelerinde yaşayan vatandaşların tapuya ulaşmalarının önündeki engellerin böylece kalktığını söyledi.

Ümraniye'nin kritik mahallelerinde 2B planları onaylandı

Ümraniye'nin Hekimbaşı, Topağacı, Dumlupınar, Karabekir, Elmalıkent ve İnkilap Mahallelerinin bir kısmında, vatandaşların tapu edinmesine olanak tanıyacak imar planı kabul edildi Ümraniye İlçe Belediye Meclisi'nin Kasım ayında gerçekleştirilen üçüncü toplantısında 2B arazilerinin 1/1000'lik planları onaylandı. 

715 hektarlık alan

Yapılan değişikliklerin Ümraniye ilçesinin imar hakkına sahip olmayan bölgeleri için önemli fırsatlar yaratacağını söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, ilçede imarı bulunmayan ve düzgün bir yapılaşma olanağına sahip olmayan tek bir mahallenin dahi kalmayacağını açıkladı. Hasan Can, toplamda 71 hektarlık alanda yer alan tüm evlerin imar düzenlemesinden eksiksiz biçimde yararlanmasını sağlayacakları ve en kolay şekilde de uygulamaya alacaklarını vurgulayarak: "Bugün, Ümraniye İlçe Belediye Meclisimizden 1/1000 'lik planları geçiriyoruz. Böylece yapılan planlardaherkesin tapu alabildiği bir süreci de olanaklı kılmış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Herkes tapu alabilsin diye

İmar alanında herhangi bir gecikme olmadığını ve bu kadar beklenmesinin nedeninin ise herkesin tapuya ulaşmasını sağlamak oludğunu vurgulayan Başkan Can: "Hazırladığımız projelerimiz, ileride üniversitelerde gösterilecek, örnek projelerdir. Mahalle ölçeğinde ve tüm donatıları bulunan, mevcut yapı stoku içinde de hiçbir zorlukla karşılaşılmadan kimsenin madur olmadığı bir projeden bahsediyoruz..." ifadelerini kullandı. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye Belediyesi tarafından yugulanan yöntemin, Türkiye genelinde benzer durumlardaki bölgelerde de uygulanabileceğini hatırlatarak: "Bizim hedefimiz de Ümraniye'de imarı bulunmayan, düzgan yapılaşma şansına sahip olamayan yer bırakmamaktır..." şeklinde konuştu. 

Kritik mahallelerde imar planı onaylandı

Ümraniye İlçe Belediye Meclisi'nin Kasım ayında gerçekleştirilen üçüncü toplantısında alınan kararlara paralel olarak kritik ilçelerde imar planları onaylanmış oldu. Bu kapsama giren ilçeler Hekimbaşı, Topağacı, Dumlupınar, Elmalıkent, İnkilap Mahallesi, Karabekir gibi mahallelerde imar planı teklifi oy birliği ile kabul edilmiş oldu. 

10 yıl sonra kimsenin tanıyamayacağı Ümraniye'ye doğru

Ümraniye'de son dönemde atılan adımların, kısa sürede meyvelerini vereceğini Başta İstanbul Finans Merkezi olmak üzere yürütülen çok sayıda projenin bölgenin çehresini önemli ölçüde değiştireceğini vurgulayan Başkan Can, yapıların yüzde 65'lik kısmının yenilendiğini açıklamıştı. Başkan Can, daha önce varoş olarak görülen ilçenin bugün itibarıyla İstanbul'un en önemli yaşam ve iş merkezlerinden biri haline dönüştüğünü de hatırlatarak: "Ümraniye'nin yüzde 65'lik kısmının dönüşümünü gerçekleştiren bir kadroya sahibiz. Toplamda 308 bin bağımsız birimin yer aldığı ilçede 188 bin adetlik birimin yeniden inşasının altına imzamızı attı. Bu dönemde 80-85 bin adet sağlıksız yapının yenilenmesine tanıklık ettik..." demişti. 12. Gelişen Bölgeler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Ümraniye'nin 10 sene içinde önemli bir mesafe kat edeceğini ve bu süre sonunda ilçenin tanınmayacak hale geleceğini de vurgulayarak: "Varoş olarak tabir edilen ve çaprık kentleşmenin merkezi, çamurlu yollara sahip Ümraniye'den dev şirketlerin yönetim merkezlerine sahip Ümraniye'ye ulaştık. 10 sene sonra burayı kimse tanıyamayacak..." demişti.