Ünal İnşaat’tan engelsiz projeler

Zeytinburnu, İkitelli ve Bomonti’ye odaklanan Ünal İnşaat, engellilere yönelik konutlar için engelsiz tasarım duayeni Richard Duncan’ı İstanbul’a getiriyor

Ünal İnşaat’tan engelsiz projeler

26 Haziran 2012

1995 yılından beri gayrimenkul sektöründe hizmet veren Ünal İnşaat, yeni projelerinde engellilere yönelik çalışmalar yürütme kararı aldı. Milliyet gazetesinden Yavuz Karaman’ın haberine göre, Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, firmayı kalıcı kılmak adına yeni bir vizyon oluşturduklarını belirterek, “Şimdiye kadar 400 bin metrekare inşaat yaptık. 2015’e kadar 600 bin metrekare daha yapıp 1 milyon metrekareye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Ahmet Ünal, bu hedef doğrultusunda ‘İstanbul Inn’ markasını oluşturduklarını belirterek, “Markayı oluşturduktan sonra tasarımda farklılaşmak için yaratıcı gençleri bünyemizde topladık. Sonrasında ise engelliler, yaşlılar ve çocukların rahatça yaşayabileceği projeleri gerçekleştirmek için kolları sıvadık” şeklinde konuştu.
Engellilere yönelik uygulamaya önem verdiklerini anlatan Ünal, bu kapsamda Türkiye Sakatlar Federasyonu ile görüştüklerini belirtti. Ünal, “Mevzuat ‘projede engelli rampalarını yap, ruhsatı al’ diyor. Fakat biz bunun çok daha ötesine geçmeyi istiyoruz. Bu nedenle engelsiz tasarım konusunda dünyada duayen olan Amerikalı Richard Duncan ile irtibata geçtik” dedi.
Richard Duncan’ı ders vermek üzere Türkiye’ye getireceklerine vurgu yapan Ünal, “Geldiğinde mimari gurubumuza engelsiz tasarımla ilgili eğitim verecek. Onun fikirlerini projede ve malzemelerde kullanacağız. Bunun için özel malzeme siparişleri vereceğiz” görüşünü dile getirdi.

Engellilere uygun sosyal donatılar
Ahmet Ünal, projelerinde numaralı kapı kolları ve asansör tuşlarından kaymaz yer döşemelerine, sesli ve yönlendirmeli güvenlik giriş kartlarından spor alanlarındaki özel tesislere, havuzlardan tuvalet ve banyodaki malzemelere kadar birçok yerde engelliler için özel uygulamalar yapacaklarını anlattı. Konutları engellilere uygun yapmaları durumunda bundan çok daha fazla kişinin faydalanacağını anlatan Ünal, “Çocuklar, hastalar ve yaşlılar tüm bu donatılardan faydalanacak. Bu nedenle yaklaşık 25 milyon kişiye hitap ediyoruz“ dedi.

Engelliler için ekonomik konutlar
RL Mace Evrensel Tasarım Enstitüsü Direktörü Richard Duncan, engelsiz mimari tasarım ve engelsiz ürün alanındaki çalışmalarını 25 yıldır sürdürüyor. Amerika’nın birçok eyaletinde çevrecive ekonomik ev üretimiyle ilgili konferanslar veren Duncan’ın çalışmaları arasında yaşlı ve engeller için kolay ulaşımlı konut üretimi, erişilebilir ulaşım sistemi gibi konular yer alıyor. 

Bomonti’ye yabancı yatırımcıdan yoğun ilgi
Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altıntaş da yeni yapılanma döneminde üç bölgeye yoğunlaştıklarını ve engelleri kaldıracak projeler yapacaklarını belirterek, bunların Bomonti, İkitelli ve Zeytinburnu olduğunu söyledi.  Altıntaş, Bomonti’de 3 bin 200 metrekarelik arsada İstanbul Inn Bomonti projesini satışa sunduklarını anlatarak, “Proje 32 özel daireden oluşuyor. Proje ilgi gördü ve satışı süren 5 daire kaldı. 31 Aralık’ta teslim edeceğiz” dedi. Projenin tamamen engellilere yönelik yapıldığını vurgulayan Altıntaş, projenin daha çok yabancı yatırımcılar tarafından tercih edildiğini söyledi. İngiliz, Çin ve Mısırlıların projeden daire aldığını dile getiren Altıntaş, “Bölgede rayiçler 3 bin 500 ile 6 bin dolar arasında değişiyor. Biz ise metrekaresi 2 bin dolardan başladık ve şu anda 2 bin 800 dolara çıktı” dedi.

Zeytinburnu’na 300 daire
Cem Altıntaş, diğer projenin de Zeyinburnu’nda olduğunu söyleyerek, 11 bin metrekarelik arsada 300 daire yapacaklarını belirtti. 60 ile 163 metrekare arasında stüdyodan 3+1’e kadar farklı dairelerin bulunacağı projede ticari ünitelere de yer vereceklerinin altını çizen Altıntaş, “İstanbul Inn Zeytinburnu 2013 başında satışa çıkacak. Metrekaresi 3 bin 500 dolar civarında olacak. Şimdi projeler hazırlanıyor” dedi.

İkitelli Temmuz’da satışa çıkıyor
Cem Altıntaş, İstanbul Inn İkitelli projesinde ise doğanın değişik formlarından etkilendiklerini anlatarak, 45 bağımsız birimden oluşan projede temmuz ayında satışa çıkacaklarını açıkladı. Altıntaş, projede metrekare fiyatlarının 3 bin lira seviyesinde olacağının altını çizerek, projenin ilginç mimarisiyle dikkat çektiğini söyledi. El Cezire televizyonunun projeyi stüdyo yapmak istediğini fakat 9 metre tavan yüksekliği aradığını ifade eden Altıntaş, “Bolywood filmleri çekeceklerdi ama tavan yüksekliklerimiz uymadı” diye konuştu.

Firma Bilgisi: Ünal Inşaat