Unicera Fuarı'nda seminerlere yoğun ilgi gösterildi

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı’nda düzenlenen ve yoğun ilgi gören seminerlerde ünlü tasarımcılar sektöre ışık tuttu

Unicera Fuarı'nda seminerlere yoğun ilgi gösterildi


Türkiye'nin en büyük ihtisas fuarı Unicera İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı 3 Mart tarihine kadar CNR Expo Yeşilköy'de ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 

CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık, Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) işbirliğiyle gerçekleştirilen fuarda; İtalya, İspanya ve Almanya’dan gelen dünyaca ünlü ödüllü tasarımcılar deneyimlerini ziyaretçilerle paylaştı.

Fuar kapsamında düzenlenen seminerde; banyo sektörü için önemli projelere imza adan Adriano Design Stüdyosu’ndan Gabriele-David Adriano ile Salim Mottaghi, Cersai Tasarım Ödüllü İtalyan DGO Tasarım Stüdyosu’ndan Diego Grandi ile Andrea Marelli, İtalyan Farinatti Design Stüdyosu’nun kurucusu ve birçok ödüle sahip Massimo Farinatti ve İtalyan Disegno Industriale'den Ettore Giordano deneyimlerini ziyaretçilerle paylaştı.

 

Unicera Fuarı'nda seminerlere yoğun ilgi gösterildi

 

'Farklı endüstrilerle çalışmaya gayret ediyoruz'

''Yönlendirmeler: Stratejik ürün tasarımına yaklaşım'' konulu seminerde konuşan Adriano, “Tasarımcı, ateşi bulan, tekerleği keşfeden kişi gibidir. Bu kişiler, toplumu daha da ileriye taşırlar. Biz tasarımı, keşfetme üzerine kurguluyoruz. Stratejik tasarımı, endüstri ve üreticiler için nasıl kullanacağımızı düşünüyor ve bu şekilde üretimlerimizi yapıyoruz. Farklı endüstrilerle çalışmaya gayret ediyoruz” dedi. Tasarladıkları ürünlerin endüstri için yeni bir standart belirleyen kaliteli ürünler olmasına özen gösterdiklerine dikkat çeken Adriano, “Sürekli daha fazla inovasyon yapma düşüncesi içerisindeyiz. Seramik fırından spor bisikletine, vakum makinesinden kıyma makinesine, bilardo masasından gözlüğe kadar birçok ürün ve ürün çeşidini yeni özellikler ekleyerek piyasaya sürüyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

'Ünlü ressamlardan ilham alıyoruz'

''Büyüt. Materyaller aracılığıyla kişisel bir yolculuk'' konulu seminerde ziyaretçiler ile bir araya gelen Diego Grandi ise banyo tasarımı ve duş başlıkları konularında yüzey çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Grandi, “İlk projem sayesinde bakmak ve görmek arasındaki farkı anladım ve yüzeyin altına inme isteği de böyle başladı. Tasarımlarımda gizli mananın önemini vurgulamaya özen gösteriyorum. Ayrıca bazı projelerimi ünlü ressam ve sanatçılardan ilham alarak hazırladım. Bunlardan birisi kuşkusuz ünlü ressam Escher..”dedi.

Seminerin ikinci bölümünde konuşan Andrea Marelli ise tasarım stüdyolarının amacının ürünlerin nesneler ile tanımlaması olduğunu kaydetti. Marelli, “Ürünlerin farklı amaçlarla kullanılabiliyor olması bizim için önemli. Mesela bir yastık düşünün. Ek bir fonksiyona ihtiyaç duyulduğu zaman, yastığın fermuarını açarak bir uyku tulumuna dönüşebilmesi mümkün” diye konuştu.

'Kullanıcıların rüyalarını keşfediyoruz'

''Sağlıklı olmaktan ferahlığa'' konulu seminerde konuşan Massimo Farinatti, 30 yıllık tasarımcı olduğunu vurguladı. Farinatti, “Banyo tasarımı, temel çalışma alanlarımdan biri. Son 10 yıl içerisinde hem tipografik hem de fonksiyonel değişimler yaşandı. Banyolar, kişisel hijyen alanı olmaktan çıkarak psikolojik sağlığı da etkileyen mekanlar haline geldi. Yaşadığımız tüm alanlarda, psikolojik olarak rahat etme mantığı benimsendi. Bu durum neticesinde; daha rahat, daha sıcak ve kişiye özel alanlar ortaya çıktı. Bana göre yenilikçilik, daha önce olmayanı yapma çabasıdır” ifadelerini kullandı.

'Birçok ülke dolaşıp deneyim kazanıyoruz'

''Tasarıma çok kültürlü yaklaşım-seramik sektöründe bazı kavram üretimi' konulu seminerde konuşan Ettore Giordano, Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde yaşayarak birçok yönde deneyim kazandığını kaydetti. Giordano, “Farklı tasarımlara imza atıyoruz. Bu tasarımları yaparken de kültürel ve tarihi yapılardan da ilham alıyoruz. Mesela bir projede Pisa Kulesi’nden ilham aldık ve bir kitaplık tasarladık” diye konuştu.

 

Unicera Fuarı'nda seminerlere yoğun ilgi gösterildi

 

 

Fuar kapsamında düzenlenen seminerde; Milano’daki “Ev Seramik Nesneleri” yarışmasında birincilik kazanan İspanyol Perezfortea Studio’dan Sergio Perez Fortea; HAFELE, HETTICH ve BBQUBE gibi ünlü markalara tasarımlar gerçekleştiren Alman code2design’dan Michael Schmidt; ünlü İtalyan şirketleri için ödüllü ürün tasarlayan Studio Di Progettazione E Disegno Industriale’den Davide Vercelli; 10 kez Red Dot Tasarım Ödülü, 5 kez Design Plus, 2 kez GOOD Design Award, 4 kez ADI Design Index ödülü alan İtalyan Meneghello Paolelli Associati’den Marco Paloelli ile Sandro Meneghello ve İtalyan Nespoli e Novara’dan Alberto Novara ile Tiziana Bertoia yaptıkları sunumlarla tecrübelerini aktardı.

'Önemli olan modası geçmeyecek ürünler tasarlamak'

''Banyo Ortamında Yaratıcılık'' konulu seminerde konuşan Sergio Perez Fortea, 17 yıldır farklı ülkelerle, farklı endüstrilerle çalışmaya ve deneyim biriktirmeye özen gösterdiğini kaydetti. Tasarımlarında estetiğe önem verdiklerini söyleyen Fortea, “Klasik, yenilikçi ve her dönemin yansımasını üzerinde taşıyan koleksiyonlar üretiyoruz. Farklı eğilim ve trendleri takip ediyoruz. Ancak modası hiç geçmeyecek ürünler tasarlamaya özen gösteriyoruz. Son zamanların trendi ise doğal materyallerin kullanılması. Bu tür tasarımlar, hem zarif hem minimalist hem de doğayla uyumlu” şeklinde konuştu.

'El yapımı gibi görünen tasarımlar popüler'

''Farklı kültürlerde lüksün tanımı - banyo ürünlerinin arkasındaki hikaye'' konulu seminerde konuşan Michael Schmidt'de ürün ya da koleksiyonun başarılı olmasının, tasarım sürecinin verimli geçmesine bağlı olduğunu söyledi. Zengin, gösterişli, geleneksek, muhafazakâr ve retro tarzda tasarımlar yaptıklarını belirten Schmidt, “El yapımı gibi görünen tasarımlar, son 6 yıldır oldukça popüler. Bu tasarımlar, fabrikasyon ürünleri gibi mükemmel durmuyor. İnsanlar tarafından tercih edilme sebebi ise diğer ürünlerden farklı ve tek ürün olduğunun düşünülmesi. Rusya, Çin, ABD ve Ortadoğu ülkelerinde gösterişli ve lüks ürünler tercih ediliyor. Avrupa ülkeleri ise daha sade ürünleri seçiyor” şeklinde konuştu.

'Tasarım bir illüzyondur'

''Banyo Ortamında Yaratıcılık'' konulu seminerde deneyimlerini ziyaretçilerle paylaşan Davide Vercelli ise moda dünyasında ya da diğer estetik alanlarda ürünün çok fazla görünür olmasının insanları sıktığını iddia etti. Vercelli, “İnsanlar çeşitliliği daha çok tercih ediyor. Bu da çeşitli tasarımların ortaya çıkmasını sağlıyor. ‘Üçüncü boyut’ ismini verdiğim yeni bir trend var. Bu ismi vermemdeki sebep ise duvar yüzeylerindeki çıkıntı ve desenler. Ayrıca yer fayanslarında da farklı tasarımları görebilmek mümkün. Halı görünümlü fayansların çok zarif olduğunu söyleyebiliriz. Bizde kumaş ya da halı olduğu algısı yaratıyor. Oysa ki tamamen bir illüzyon” diye konuştu.

'Firmalar, ürünün annesi tasarımcılar da babasıdır' 

''Banyo Tasarımındaki 6 Önemli Nokta' konulu seminerde konuşan Sandro Meneghello, objelere uzaktan bakıldığı zaman farklı şekillerde tasarlamayı başardıklarını dile getirdi. Doğru ortağı bulmanın ve doğru tasarımı yapmanın önemine vurgu yapan Meneghello, “Tasarladığımız ürünler ne bizim ne de firmanındır. Ürün, tasarımcı ve firma arasında kalan bir noktadır. Biz her zaman firmaların ürünün annesi, tasarımcıların da ürünün babası olduğunu söyleriz. Çünkü her iki taraf da ürüne ve ismine önem verir. Ürünün başarılı olmasına iki tarafta özen gösterir. Tıpkı anne ve baba gibi..” şeklinde konuştu.

'Geleneksel ürünleri teknoloji ile birleştiriyoruz'

''Başarının Sırrı'' konulu seminerde İtalya’nın tasarım alanındaki başarısından bahseden Alberto Novara, İtalya’nın, proje kültürünü benimsemiş bir ülke olduğunu kaydetti. Novara, “İtalya’nın Lombardia, Emilia Romagna, Veneto ve Piemonte bölgelerinde konumlanan 29 bin tasarım firması bulunuyor. Tasarımlarda estetiğin yanı sıra ürünün kullanışlı olmasına özen gösteriyoruz. Geleneksel ürünleri yeni teknolojilerle birleştirerek tasarımlarımızı gerçekleştiriyoruz Ayrıca tasarım sektörü, İtalya ekonomisi için oldukça önemli. 4.4 milyar dolar ciroya sahip tasarım endüstrisi, İtalya ve Avrupa ekonomisine büyük katkı sağlıyor” dedi.


Benzer Haberler

İnşaat malzemeleri ihracatında durağanlık hakim

İnşaat malzemeleri ihracatında durağanlık hakim

Çimento sektöründeki daralma sürüyor

Çimento sektöründeki daralma sürüyor

İnşaat Demiri Fiyatları

İnşaat Demiri Fiyatları

Filli Boya satılıyor mu?

Filli Boya satılıyor mu?

TOKİ 198 iş yeri ve 25 konut için teklifleri 25 Nisan'da alıyor

TOKİ 198 iş yeri ve 25 konut için teklifleri 25 Nisan'da alıyor

TOKİ indirim kampanyasında son gün

TOKİ indirim kampanyasında son gün

TOKİ Başkanı'ndan sosyal konut açıklaması: Bu kadar ilgi beklemiyorduk

TOKİ Başkanı'ndan sosyal konut açıklaması: Bu kadar ilgi beklemiyorduk

Çok sayıda kentte acele kamulaştırma kararı alındı

Çok sayıda kentte acele kamulaştırma kararı alındı

Mart'ta stokların yüzde 3.9'u eridi

Mart'ta stokların yüzde 3.9'u eridi

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranlarında son durum

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranlarında son durum

Bakan Turhan'dan Atatürk Havalimanı ve yapılaşma vurgusu

Bakan Turhan'dan Atatürk Havalimanı ve yapılaşma vurgusu

Satışlardaki kısmi iyileşmenin altında geçici faiz indirimleri var

Satışlardaki kısmi iyileşmenin altında geçici faiz indirimleri var

Balıkesir'de konut son 1 yılda yüzde 15.5 değer kazandı

Balıkesir'de konut son 1 yılda yüzde 15.5 değer kazandı

Yabancıya konut satışında 10 milyar dolar hedefi

Yabancıya konut satışında 10 milyar dolar hedefi

Yabancılar konut alırken hangi semtleri tercih ediyor?

Yabancılar konut alırken hangi semtleri tercih ediyor?

Emlak sektöründe bir ilk: İstanbul Emlak Brokerları Kulübü kuruldu

Emlak sektöründe bir ilk: İstanbul Emlak Brokerları Kulübü kuruldu

Konut satışlarında kayıp sürüyor: Mart'ta 105 bin konut satıldı

Konut satışlarında kayıp sürüyor: Mart'ta 105 bin konut satıldı

Konut Fiyat Endeksi'nde büyük kayıp

Konut Fiyat Endeksi'nde büyük kayıp

İnşaat cirolarında büyük kayıp

İnşaat cirolarında büyük kayıp

İstanbul Havalimanı otoparkları bundan böyle ücretli

İstanbul Havalimanı otoparkları bundan böyle ücretli

Kuzey Marmara Otoyolu'nda hedef 2020

Kuzey Marmara Otoyolu'nda hedef 2020

THBB'den sektöre küçülme uyarısı

THBB'den sektöre küçülme uyarısı

Sektörün istihdama katkı gücü zayıflamaya devam ediyor

Sektörün istihdama katkı gücü zayıflamaya devam ediyor

EN ÇOK OKUNANLAR