Üniversiteler borçlarına karşılık arazilerini satıyor!

Hükümet tarafından, SGK prim affı ve maden işçilerini kapsayan torba yasa tasarısına eklenmek üzere yapılan bir öneri ile Türkiye'nin köklü üniversitelerinin değerli arazileri, hastanelerin borçları karşılığında satılabilir hale gelecek

Üniversiteler borçlarına karşılık arazilerini satıyor!

12 Haziran 2014/Emlakwebtv
Hükümetin SGK Prim affı ve yeni maden düzenlemelerinin yer aldığı paket yasa tasarısına eklenmek üzere AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Muş tarafından yapılan bir öneri ile, Üniversiteler Tıp Fakülteleri'nden doğan borçları karşısında arazileri satma olanağı yaratıyor. Önerge, üniversite gelirlerinin tıp fakülteleri döner sermayesine aktarılmasına izin vermeyen mevcut durumda değişim öngörüyor. 

Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre, Türkiye'nin Tıp Fakültelerine sahip köklü okulları, İstanbul, Gazi ve Hacettepe Üniversitelerinin, değerli arazilerini bu yolla elden çıkarabilme ihtimaline dikkat çekiliyor. Bu konuda girişimlere başlayan Hacettepe Üniversitesi'nin Bilkent'te bulunan 350 dönümlük imarsız arazisini 800 milyon lira muhammen satışa çıkardığı, ancak 3 ihaleden de alıca çıkmadığını dikkat çeken haber, arsaya imar verilmesi durumunda değerinin 3 milyar TL'ye çıkacağını belirtti. 

Üniversiteler itiraz ediyor
Önerinin gerçekleşmesi halinde Üniversitelerin, milyonlarca lirayı bulan ilaç, tıbbi malzeme ve tıbbi cihaz borçlarının ödenmesi yolunda arsaları satışa çıkarma hakkı konusuna değinen üniversite yöneticileri haberlere tepki gösterdi. Arsayı bir kere satmak karşılığında borçları ödemenin kalıcı bir çözüm sağlamayacağını belirten yöneticiler, çözüm olarak, üniversite hastanelernin hizmet bedelinin arttırılmasını ya da vakıf ve özel hastanelere tanınan yüzde 200'e yakın fark alma hakkının Üniversite hastanelerine de tanınmasını istedi. 

Habere göre, İstanbul Çapa ve Cerrahpaşa Hastanelerinin borcu 322, Hacettepe'nin borcu ise 250 milyona yükseldi.