Unkapanı Köprüsü kalkıyor

180 yıllık Unkapanı Köprüsü, Haliç Unkapanı Karayolu Tüp Geçit Projesi tamamlandığında kaldırılacak.

Unkapanı Köprüsü kalkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ‘ustalık eserim’ dediği Haliç Unkapanı Karayolu Tünel Geçiş Projesi hayata geçirilince Unkapanı Köprüsü, Haliç’te su sirkülasyonunu engellediği gerekçesiyle kaldırılacak. Böylece Haliç’te su akıntısı , ulaşımın denizin altına alınmasıyla tekrar sağlanacak. 900 metrelik sualtı köprüsü, deniz tabanına çakılan kazıklar üzerinde kurulacak ve deniz seviyesinin 8,5 metre altına inşa edilecek. Temmuz ayında ihalesi yapılıp, yer tesliminden sonra 700 günde tamamlanması planlanan köprüde üç şerit geliş, üç şerit gidiş li yol olacak. Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli sayesinde, tarihi yarımada Unkapanı üzerinden Şişhane, Kasımpaşa, Karaköy güzergâhına bağlanarak kara ulaşımı tamamen su altında kurulacak bir tünel ile sağlanacak. Haliç kıyısına yeni rekreasyon alanları da yapılacak. Bu alanlarda parklar ve oyun sahaları, yürüyüş yolları ve etkinlik alanları yer alacak. Proje sayesinde Haliç büyük oranda temizlenecek.

Yeni metro hatları geliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 6 metro hattının daha ihalesini yapacak.
Çekmeköy-Sancaktepe –Sultanbeyli Metrosu ile Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan Metrosu inşaat ve elektromekanik sistemler temin, montaj ve işletmeye alma işleri yapım işi ağustosta ihaleye çıkacak. 17.8 kilometrelik hatta 14 istasyon bulunuyor  ve Üsküdar’dan Sultanbeyli’ye kesintisiz ulaşım sağlanıyor.
Kirazlı-Halkalı metrosu inşaat ve elektromekanik işleri, depo ve otopark inşası ihalesi ağustos ayında düzenlenecek. 9.7 kilometre uzunluğa sahip olan hatta 9 istasyon bulunacak.
Başakşehir-Kayaşehir metro hattı da ağustos ayında ihaleye çıkacak. 6 kilometre hat üstünde 4 durak bulunacak.
Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattı da ağustosta ihale edilecek. 18.5 kilometre hat üzerinde 11 istasyon olacak.
Kaynarca – Pendik- Tuzla metro hattına ilişkin ihale ağustosta gerçekleşecek. Yaklaşık 12 kilometre olan hatta 8 durak olacak.
Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu’na ilişkin ihale ağustosta gerçekleştirilecek. Yaklaşık 13 kilometre uzunluğundaki hatta, 11 istasyon bulunacak.