Ünlü markalar Cadde'den kaçıyor, kiralar düşüş eğiliminde

Ünlü markalar, Bağdat Caddesi'nde kiralık metrekare fiyatlarındaki yükselme nedeniyle alternatif yollara başvurmaya başladı. Uzmanlar, bölgede kiraların zorunlu olarak düşme eğilimine gireceğini belirtiyor

Ünlü markalar Cadde'den kaçıyor, kiralar düşüş eğiliminde

Bağdat Caddesi'nde kiraların yüksek düzeyi ünlü markalar için farklı arayışları gündeme getirdi. Bölgede kiraların metrekare başına 100 dolarlara çıkması nedeniyle sokak arası kiralamaların arttığı gözlemleniyor. 

Bağdat Caddesi'nde hareketlilik artıyor
Kiralardaki yükseliş nedeniyle Bağdat Caddesi'nde kapanan dükkan sayısının giderek yükseldiğini vurgulayan Keller Williams Gayrimenkul Danışmanı Sevilcan Avcı, bölgedeki mağaza ve bankaların taşınma hareketliliğinin, son dönemde giderek arttığını söyledi. Avcı, metrekare birim fiyatlarının caddenin en yoğun olduğu bölge ve dükkan büyüklüğüne göre farklılık gösterdiğiin belirterek: 

"Örneğin Suadiye’de 1300 metrekarelik bir bankanın metrekare fiyatı 65 dolar iken caddenin yine Suadiye’de bulunan 500 metrekarelik bir teknoloji mağazasının metrekare fiyatı 100 dolar" düzeyinde dedi.

Bağdat Caddesi'nde kiralar düşüş eğiliminde
Bir kaç sene öncesine dek kiralık ve satılık dükkan bulmanın daha kolay olduğunu ve farklı marka ve bankaların bu kadar yüksek kiraları karşılamamak için taşındıklarını söyleyen Avcı:

"faaliyet gösteren mağazalar ve özellikle bankalar yüksek kiralar ödemek istemedikleri için taşınıyor. Ünlü bir giyim firması 1800 metrekarelik, 230 bin dolar ödediği mağazayı kapattı. Şu an aynı bina için istenen kira ise 180 bin dolar. Bir banka ise Bağdat Caddesi üzerindeki 150 bin TL kira verdiği lokasyondan çıkarak Bağdat Caddesi’nin ara sokağında 50bin TL’ye yer kiraladı. Bazı mülk sahipleri kaybetmek istemedikleri mevcut kiracıları için indirime gitme eğilimindeler. Bu durum Bağdat caddesinde dükkan ve mağaza kiralarının daha da aşağıya geleceğini gösteriyor" dedi. 

Bağdat Caddesi'nde konut sektörü
Bağdat Caddesi konut piyasası hakkında da bilgi veren Avcı, Cadde kısmında metrekare birim fiyatlarının 7-8 bin dolar düzeyinde iken sahil kısmında bedellerin 5-5.5 bin dolar düzeyine düşebildiğini söyledi. Avcı, özellikle kentsel dönüşümle birlikte konut fiyatlarında önemli bir artış yaşandığının altını çizerek:

"Her ne kadar piyasa fiyatlarına düşüş yansımasa da yatırımcıların fiyatların düşeceğine olan inancı devam ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı finanse etmek isteyen proje geliştiricilerinin bazı daireler için yüzde 30 ila yüzde 40 oranında indirim uyguladıklarını biliyoruz bu durum bize m2 birim fiyatlarının daha da aşağı geleceğinin sinyallerini veriyor" şeklinde konuştu.