Ünlü mimar Stefano Boeri Türkiye'ye geliyor

Dünyanın önde gelen mimarlarından Stefano Boeri, Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı kapsamında Türkiye'ye gelecek

Ünlü mimar Stefano Boeri Türkiye'ye geliyor

Bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Yeşil Rapido Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı dünyanın önde gelen mimarlarından Stefano Boeri'yi ağırlayacak. Etkinlik 8 Haziran Çarşamba günü Lazzoni Otel'de gerçekleştirilecek.

Dünyanın ilk dikey ormanının mimarı
Konferans kapsamında Türkiye'ye gelecek olan Stefano Boeri, sürdürülebilir kentsel tasarım ve mimariler hakkında deneyimlerini aktaracak. Organizasyonda ulusal ve uluslararası düzlemde çağdaş mimarlık ve kentleşme konularında yürüttüğü araştırmaları hakkında katılımcılara bilgiler verecek olan Boeri, dünyanın ilk dikey ormanı Bosca Vertica isimli projesiyle dikkat çekmişti.

Ünlü mimar Stefano Boeri Türkiye'ye geliyor

Dünyanın ilk dikey ormanı: Bosca Vertica projesi
Milano'da hayata geçirilen ve kentsel konutlarda insanlar ile ağaçları bir araya getiren dikey orman konseptinin ilk örneği olarak tanımlanana Bosca Vertica, 76 ve 110 metrelik iki kuleden meydana geliyor. Projede yaklaşık 900 ağaç ve 2.000 çeşitli bitki türü bulunuyor. Havadaki kirliliğin azaltılması yolunda önemli bir çözüm olarak gelişen konsept, ayrıca gürültü kirliliği ve aşırı güneş ışığına karşı siper niteliği ve oksijen üreten mikroklimatik bir ortam olarak değerlendiriliyor. 

Konferans kapsamında ayrıca AGT'nin sponsorluğunda Stefano Boeri'nin "Bosca Vertica" projesinin anlatıldığı "The Vertical Forest" isimli kitap da katılımcılara hediye edilecek.