Ünlü stratejistten Türkiye konut sektörü yorumu

Japonya yatırım bankası Nomura International stratejisti Timothy Ash, yabancılar için İstanbul gayrimenkul sektörünün cazibesini koruduğunu söyledi.

Ünlü stratejistten Türkiye konut sektörü yorumu

Japonya merkezli yatırım bankası Nomura International'in Ortadoğu, Orta Avrupa ve Afrika'dan sorumlu stratejisti Timothy Ash, yabancı yatırımcının Türkiye konut sektörüne ilgisinin devam ettiğini söyledi. Siyahkalem Mühendislik tarafından düzenlenen "Gelişen Piyasalar İçinde Türkiye'nin Yeri" başlıklı toplantıda konuşan Ash, özellikle İstanbul gayrimenkul piyasasının yabanacı yatırınmcı için cazibesini koruduğunu söyledi.

Türk lirası ucuz; konut akıllı bir yatırım
Ash, İstanbul'un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine de vurgu yaparak: "Türk lirasının ucuz olduğu düşünüldüğünde bu son derece akıllı bir yatırım aracı. Türkiye uzun vadede umut veren bir ülke özelliğini taşıyor” ifadelerini kullandı. 

Güvenlik ve iç politika riskleri
Türkiye'de başta güvenlik ve iç politika ile ilgili mevcut risklerin varlığını koruduğunu, buna karşın kamu finansmanı alanındaki olumlu gelişmelerin sürdüğünü söyleyen Ash, iş yanlısı ve girişimcilik ruhunun başka ülkelerde görmediğimiz kadar yüksek olduğunu vurguladı. Ash, Türkiye'yi Güney Afrika ile karşılaştırarak:

"Güney Afrika’da da siyasi lidere karşı eleştiriler var. Ama işsizlik çok büyük, alt yapı yatırımı yok, eğitime yatırım yapılmıyor. Oysa Türkiye’de alt yapı yatırımları var. İşsizlikle mücadele ediliyor. Bu dinamizm inanılmaz. Açıklaması da kolay değil ama ben bunu genç nüfusa bağlıyorum. " dedi. 

Açıklamasında Türkiye'nin jeopolitik risklerle karşı karşıya olduğunu da hatırlatan Ash, Rusya ile ilişkerdeki olumsuzluk gibi zorlukların Türkiye'nin yönünün değiştirmesi şeklinde yeni fırsatlar sunacağını da sözlerine ekledi. Ash, özellikle Kıbrıs barış sürecinin başarıyla sonlanması ve İsrail ile ilişkilerin Türkiye için olumlu gelişmeler olduğunu vurguladı.