Üretilen 130 bin konutun talibi 50 bin kişi

EYG GRUP İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, İstanbul'da senede üretilen konut sayısının 130 bin adet, ancak ev alacak parası olan kişi sayısının 50 bin olduğunu söyledi. Çelik: "Arz talep dengesi burada sıkışıyor..." dedi

Üretilen 130 bin konutun talibi 50 bin kişi

EYG GRUP İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, İstanbul'da senede üretilen konut sayısının 130 bin adet, ancak ev alacak parası olan kişi sayısının 50 bin olduğunu söyledi. Çelik: "Arz talep dengesi burada sıkışıyor..." dedi.

Konutta balon tartışmaları
EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, konutta balon tartışmalarının Türkiye’nin “bir hikayesi” kalmamasından doğduğunu söyledi. Çelik, inşaat sektörünün çok konuşulmasının herkesin inşaat çok para olduğu zannına neden olduğunu da vurgulayarak, konut satın alma gücündeki düşüklüğe rağmen üretim fazlasının “sıkışıklığa” neden olduğunu belirtti. Çelik :

" Talep belli bir noktada kilitlenip kaldı.  İstanbul’da senede 120-130 bin ev satılıyor. Üretilenle satılan birbirini dengeliyor görünüyor. Satılan kadar ruhsat alınıyor görünüyor. Ama talebin içine girdiğinizde 120-130 bin talep var , bunun 50-60 bini ev alamayacak gelire sahip. Evin taksitini, maliyetini ödeyecek geliri yok. Bunu çıkarttığınızda talep içinde ev alacak parası olan 50 bin kişi, üretilen konut 130 bin. Arz talep dengesi burada sıkışıyor." dedi. 

Orta sınıfa konut üretemiyoruz
Posta Gazetesi'nden Bülent Yoldaş'ın sorularını yanıtlayan Ömer Faruk Çelik, konut fiyatlarındaki yükselmenin ana nedeni olarak da "arsa" fiyatlarındaki uçuk düzeyi gösterdi. Çelik, makul fiyatlarla arazi üretilemediği için, elde edilen arazide inşa edilen konutun daima üst gelir grubuna hitap etmek zorunda kalındığını belirterek:

"Ucuz arsa üretilebilmesinin birinci yolu, ihale sisteminin değişmesinden geçiyor. İhaleler en yüksek teklifi verene değil, oradaki ihtiyaca göre en iyi teklifi verene verilmeli. Örneğin, Kayabaşı orta gelirliye yönelik projlerin üretileceği bir bölgeydi. Bugünkü ihale sistemi nedeniyle, arsa ihalelerine çok yüksek teklifler geldi. Kayabaşında metrekaresi 3bin-4 bin bandından ev satılacakken, şimdi yeni ihalelerle 5 bin liranın altında ev satılamayacak. İkincisi ise, devlet veya belediyeler öncelikle şehri bir bütün olarak planlayacak. Bu ikisi olmadan arsa üretmenin çözümü yok gibi geliyor bana. " dedi.

Kentsel dönüşüm ölü doğdu
Kentsel Dönüşüm sürecinin de konut fiyatlarını tetikleyen bir unsur olduğu üzerinde duran Çelik:

"Çünkü boş arazileri alıp ev yapmak başka bir şey, arazinin üzerindeki evleri yıkıp, ev sahiplerine bir bedel ödeyerek yerine ev yapmak başka bir şey. Arsa maliyeti yükseliyor ve üzerine inşaat maliyeti eklenince satş fiyatınız da yükseliyor.

Kentsel Dönüşüm Yasası, bu yasayı o dönemde hazırlayan ekibin, bürokrasinin egolarıyla doğmadan ölen bir sistem. Egolarını yenemediler. Yani ‘her iş bizim kontrolümüzde olsun, her iş bizim rızamızla olsun, biz devletiz bizim onayımız olmadan kimse iş yapmasın’ şeklinle bir model kurdular. Oysa işin ana fikri ortaya konmalı, ekipler sorumluluk alıp süreci daha sağlıklı yürütebilirlerdi." ifadelerini kullandı