Üretim ana unsur olmalı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bir ülkede tüketim üzerine gayrimenkul değerleri artıyorsa bir problem var demektir. Çünkü üretimin ana unsur olması gerekli” dedi

Üretim ana unsur olmalı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri'de düzenlenen 6. Gelişen Kentler Zirvesi'ne katıldı. "Bugün şehre değer katacak tüm kollar burada buluştu" diyen Yıldız, "Bu bir değişim işi. Değişimin kültür, ahlak, idari, siyasi açıdan iyi yönetilmesi gerekir. Gelişmişliğin üst sınırının olması gerektiğini savunur ekonomistler. Bir ülkede tüketim üzerine gayrimenkul değerleri artıyorsa bir problem var demektir. Çünkü üretimin ana unsur olması gerekli" şeklinde konuştu.

İskandinav ülkelerinde oluşan petrol ve doğalgaz gelirleri kamu bütçelerinden ayrı tutulduğunu söyleyen Taner Yıldız, "Yüzde 97'lik bölümü dışarıda kaldığı için başarılı oluyorlar. Üretime yönelik gayrimenkul hareketlerini karşılamak gerek. Kentler, içerisinde insanlarla değişip büyüyor. Kentleşme dekoratif bir değer karşılığında işlevselliğini kaybetmemeli. Ekolojik dengenin ön planda olduğu şehirleşmeyi dikkate almamız gerekli. Pekin'in yer altı su seviyeleri her yıl 1 metre iniyor. Ancak dönem içerisinde Türkiye'de de seviye düştü" dedi.