Urfa konut fiyatlarında ilk 5’te

Şanlıurfa’da imarlı arazi azlığı konut fiyatlarını 1 milyon liraya kadar çıkartıyor. Kentte kiralar ise 500 TL ile 2 bin 500 TL arasında

Urfa konut fiyatlarında ilk 5’te

13 Temmuz 2012

Milliyet Emlak’tan Yavuz Karaman’ın haberine göre, Şanlıurfa İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Önal, kentte imarlı alan azlığı nedeniyle konut fiyatlarının sürekli yükseldiğini söyledi. Ev kiralarının 500 ile 2 bin 500 lira arasında değiştiği kentte, bazı semtlerde apartman dairelerinin 1 milyon liraya ulaştığını söyleyen Önal, "Fiyatlar yüksek ama buna rağmen konuta yönelik çok fazla talep var. Öyle ki, müteahhitlerimiz yeni bina yapacakları arsa bulamaz hale geldi. Biran önce yeni imarlı alanlar oluşturulmazsa, bu fiyatların önüne geçilemez" dedi.
Fiyat artışının konuta yönelik talebi düşürmediğini aksine daha da artırdığını söyleyen Önal, Şanlıurfa’nın konut bakımından Türkiye’nin en pahalı ilk beş şehri arasında bulunduğunu söyleyerek, “Bunun sebebi ise kentte imarlı alan bulunmama. Şanlıurfa kent merkezinde arsa bulunmuyor” dedi.

Konut cenneti haline geldi
İmara açık tek alan olan merkeze bağlı Karaköprü Beldesi’nin de müteahhitlerin yönelmesiyle son yıllarda 100 bin nüfusun barındığı konut cenneti haline geldiğini ifade eden Mustafa Önal, "Şu anda Karaköprü Beldesi’nde de inşaat yapacak arazi kalmadı. İmarlı arsa bulunmadığı için bütün müteahhitler Karaköprü’ye sıkıştı ve küçük bir belde olan Karaköprü bugün 100 bin insanın yaşadığı koca bir şehre dönüştü" dedi.