Urla Villalarına itiraz reddedildi

İzmir Barosu'nun, Cumhurbaşkanı'na hediye edildiği söylenen Urla'daki villalara yaptığı itiraz Urla Cumhuriyet Savcılığı tarafından reddedildi

Urla Villalarına itiraz reddedildi

Urla sınırları içinde yer alan Zeytineli Köyü Hacılar Koyu'nda yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edildiği iddia edilen villalara ilişkin olarak, İzmir Barosu'nun yaptığı itirazı, Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Demirci kabul etmedi. Savcı Demirci, villalarla ilgili olarak kararın, daha önceden alındığını öne sürdü.

Urla Villaları'na takipsizlik kararı
Zeytineli Köyü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edildiği iddia edilen villalarla ilgili olarak yapılan itiraza savcılık tarafından 'takipsizlik' kararı verildi. Cumhurbaşkanı'nın yakın arkadaşı Hamdi Boyacı'ya ait  olan iki kaçak villa hakkında 'imar kirliliğine' neden olduğu gerekçesiyle itirazda bulunan İzmir Barosu'nun şikayetini değerlendiren savcılık 17 Aralık tarihli yanıt yazısında: 'Suç duyurusuna konu olan yerde daha önce soruşturma yürütüldüğü, yargılama yapıldığı ve karar verildiği görülmüştür. Aynı fiil nedeniyle yargılama yapılamayacağı ceza yargılamasının temel ilkelerindendir.' ifadesine yer verildi.

Savcı Google Earth'e baksaydı...
Cumhuriyet Gazetesi'nden Emre Döker'in haberine göre savcılığın takipsizlik kararını değerlendiren Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Avukat Şehrazat Mercan: 'Eğer savcılık Google Earth'e baksaydı, burada şikâyet edilen villaların yeni yapılan kaçak yapılar olduğunu görürdü.' dedi. Mercan, daha önce villalara ilişkin kararın 2010 yılında alındığını ancak söz konusu iki villanın Google Earth görüntülerinde de ortaya çıktığı üzere 2012'den sonra yapıldığını belirtti.