Üsküdar'da beklentiler yükseldi

Marmaray'ın hizmete girmesiyle ve hız kazanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Üsküdar'da konut fiyatları yükselmeye başladı

Üsküdar'da beklentiler yükseldi

26 Aralık 2013/ emlakwebtv

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde emlak fiyatları Marmaray'ın hizmete girmesiyle ve hız kazanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla artmaya başladı. Hurriyetemlak.com’un emlak endeksine göre, Üsküdar’da son 1 yılda yaklaşık yüzde 18 oranında artan satılık konut fiyattları şu an metrekaresi 2.682 TL seviyelerinde. Kiralık dairelerde ise ortalama metrekare fiyatı 12 TL. Üsküdar’da Marmaray inşaatının kalkması ve ulaşımın rahatlamasıyla fiyatlar yukarı doğru ivme kazandı. Özellikle Sirkeci aksı, bölgeye ulaşım açısından büyük kolaylık getirdi.
Bölgede hizmet veren gayrimenkul danışmanlarına göre, ev sahiplerinin fiyat beklendisi git gide yükseliyor. Özellikle Çengelköy, Beylerbeyi ve Sultantepe gibi semtlerdeki kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasıyla beklentiler artarken, ulaşımın da kolaylaşmasıyla bölge değerine değer katıyor.

İlçede evlerini satmak isteyenlerin beklemede kaldığını ifade eden gayrimenkul danışmanları, öte yandan Kandilli, Nakkaştepe gibi semtlerdeki lüks villalara da büyük bir talep olduğunu ancak satılık villa bulunamadığını söylüyor.

3 milyon doları olana bile villa yok
Bölgedeki lüks villa projelerinde, bahçe içindeki tek ve büyük villalarda fiyatlar 4,5 milyon dolardan başlıyor. Villa alıcıları 2-3 milyon doları gözden çıkartıyor ancak bu fiyata bölgede villa bulmak zor. İkiz villaların fiyatları bile 1,5 milyon dolardan başlıyor.

Üsküdar’ın semtlerinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatları şöyle:
Acıbadem Mh. 5.556 TL/m²
Bulgurlu Mh. 2.188 TL/m²
Çengelköy Mh. 2.777 TL/m²
Ferah Mh. 2.400 TL/m²
İcadiye Mh. 2.882 TL/m²
Mimarsinan Mh. 2.143 TL/m²
Selami Ali Mh. 2.793 TL/m²
Sultantepe Mh. 3.250 TL/m²
Valide-i Atik Mh. 2.323 TL/m²
Zeynep Kamil Mh. 2.294 TL/m²
Üsküdar 2.682 TL/m²