Üsküdar Libadiye Caddesi Havaray Hattı son durum!

Üsküdar Libadiye Caddesi Havaray Hattı’nda son durum ne? Hat ne zaman açılacak? Merak edenler için araştırdık.

Üsküdar Libadiye Caddesi Havaray Hattı son durum!

İstanbul trafiğini rahatlatmak için yapılması hedeflenen havaray projelerinden biri de, Üsküdar Libadiye Caddesi Havaray Hattı. Projede gelinen son noktayı ve özelliklerini meraklıları için araştırdık.

Üsküdar Libadiye Caddesi Havaray Hattı projesi Danışmanlık Hizmeti ihalesinde müracaatlar 20 Ağustos'ta toplanmıştı. Değerlendirme çalışmalarının tamamlandığı ihaleyi kazanan firma ise Tekfen Mühendislik oldu. İhaleye katılan firmalar ise şöyleydi;

1. Altınok Müşavirlik

2. Boğaziçi Proje

3. Cenor – Ferconsult

4. Emay Mühendislik

5. Grontmij

6. Mescioğlu Mühendislik

7. Optim Obermeyer

8. Prota Mühendislik

9. Tekfen Mühendislik.

Üsküdar Lİbadiye Caddesi Havaray Hattı ne zaman açılacak?
Toplam uzunluğu 4.5 kilometre olacak ve Üsküdar ile Libadiye Caddesi'ni havarayla birbirine bağlayacak proje, işe başlama tarihinden itibaren 240 gün içinde tamamlanacak.

Havaray nedir?
Havadan giden tramvay olan havaraylar, Avrupa ülkelerinin yanı sıra özellikle Japonya ve Çin'de yaygın olarak kullanılıyor. Saatte ortalama 10 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu hatların duraklar arası yolculuk süresi ise 2 dakika sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'de özellikle raylı sistemin mümkün olmadığı alanlarda havarayla ulaşımı sağlamak için çalışmaları başlattı.