Uzmanlardan askeri araziler için rant uyarısı

540 bin hektar alana sahip İstanbul'un 56 bin hektarlık kısmını kapsayan askeri araziler, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilgili bakanlıkların mülkiyetine geçti. TMMOB, arazilerin kamu yararına uygun dönüşüm yaşaması gerektiğini belirterek, rant uyarısı yaptı

Uzmanlardan askeri araziler için rant uyarısı

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, İstanbul'un toplam arazisi içinde yüzde 10'luk paya sahip askeri arazilere ilişkin rant uyarısı yaparak: "Araziler kamusal amaçlı kullanılmalı..." dedi.

Kamu arazilerinden konut sektörüne hızlı dönüşüm
Atlar, İstanbul'un son 10-15 yılında yalnızca askeri alanların değil ama aynı zamanda kamu mülkiyekinde bulunan alanların da dönüşüme girdiğini, plan değişikliği ile alışveriş merkezi, rezidans gibi yapıların yaygınlaştığına dikkat çekti. Bu dönemde kamu arazilerinin özelleştirilmesine tanık olunduğunu söyleyen Atlar: "Aynı tartışma şimdi askeri alanlar üzerinden yürüyor. " dedi.

Askeri araziler kamu amaçlı kullanıma uygun hale getirilmeli
Boşaltılan araziler üzerindeki mülkiyet hakkının Milli Savunma Bakanlığı'na verildiğini ve dönüşüm gerçekleşecekse acil biçimde İstanbul'un ihtiyaç duyduğu sosyal donatılara yer verilmesi gerektiğine çeken Atlar:

""Eğitim ve sağlık alanları gibi ya da açık alan gibi İstanbul'da kentsel yaşam standardını doğrudan etkileyen fonksiyonlardaki eksiklikler tespit edilmeli ve bu alanlara yönelim gerekiyor..." ifadelerini kullandı. 

İstanbul'daki askeri gayrimenkuller
İstanbul'da askeri arazi statüsü taşıyan ve Başbakan Yıldırım'ın kışlaların kent dışına çıkarılacağı yönündeki açıklamaları ve 15 Temmuz sonrasında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanan bazı araziler de şöyle:

- Haliç manzaralı değerli bir arazi: Beyoğlu ilçesi sınırlarında yer alan Kuzey Deniz Saha Komutanlığı geniş bir alana yayılıyor. Arazi içinde Mahkeme, deniz hastanesi ve dikimevinin yanı sıra, Taşkızak Tersanesi ve Haliç Tersanesi'nin askeri kısımları bulunuyor. 

- Esenler'de dev arazi: 8.7 milyon metrekarelik Esenler Kışlası'nın bir kısmının kentsel dönüşüm reserv konut alanı olarak kullanımına karar verilmişti. Bölgede halen 66. Mekanize Piyade Tuğay Komutanlığı, 47. Motorlu Piyade Alay komutanlığı ve ULaştırma Oto Tabur Komutanlığı'nın yer aldığı Metris Kışlası yer alıyor. 

- Tuzla Piyade Okulu: Tuzla'da yer alan askeri tersanelere ek olarak Piyade Okulu ve Aydınlı'daki askeri alanlar da dikkat çekici düzeyde...

Bunlara ek olarak Hasdal Kışlası, Habibler Kışlası, Zeytinburnu tank fabrikası, Kuleli Askeri Lisesi, Selimiye Kışlası, Heybeliada Deniz Lisesi, Maltepe Nurettin Baransel Kışlası, Maltepe Kenan Evren Kışlası, Sancaktepe ve Çekmeköy Kışlası gibi oldukça geniş bir alana yayılan değerli arazi ve binalar bulunuyor.