Uzmanlardan uyarı: KDV iadesi almak isterken zarar edebilirsiniz

Evini konut kredisi, finansal kiralama ya da sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketicinin, KDV'den muaf olduğu ya da ödedikleri KDV'yi geri alabilecekleri yönündeki haberleri değerlendiren uzmanlar: "KDV iadesi alacağım diye zarar etmeyin..." uyarısında bulunuyor

Uzmanlardan uyarı: KDV iadesi almak isterken zarar edebilirsiniz

İki gündür, medyada yer alan konutta KDV iadesi alınabileceği yönündeki haberler ciddi kafa karışıklığına yol açtı. Vatandaşlar müteahhitlik şirketlerine ve bankalar yoğun başvurularda bulunurken, Türkiye Bankalar Birliği ve TÜSODER gibi kuruluşların aksi yönlü açıklamaları suların biraz da olsa durulmasını sağladı. 

Uzmanlardan uyarı: Tebliğde böyle bir madde yok
Bu açıklamalara rağmen uzmanlar, vatandaşları KDV iadesi alabilecekleri yönündeki haberlerden hareketle zarar etmelerine yol açacak başvurularda bulunmamaları yönünde uyarmaya devam ediyor. Evlerini finansal kiralama ya da sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicinin KDV'den muaf olduğu, ya da konut kredisi ile satın alımlarda ödenen KDV'lerin geri alınabileceği yönündeki haberlere karşı uyarılarda bulunan Ersav Avukatlık Ofisi Kurucusu Avukat Işın Erdem, 116 Seri Numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nde KDV iadesine ilişkin bir ibarenin bulunmadığını söyledi. 

Uzmanlardan uyarı: KDV iadesi almak isterken zarar edebilirsiniz

Dikkat zarar edebilirsiniz, beklemede kalın
150 metrekare ve üzeri konut teslimlerinde 31.03.2017 tarihine kadar uygulanmak üzere KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi kararı sonrasında geriye dönük olarak kredi ile konut sahibi olan tüketicilerin KDV iadesinden yararlanabileceği yönünde herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını söyleyen Erdem:

"Bu konuda netlik oluşuncaya kadar konut kredisi ile ev sahibi olan tüketicilerin beklemede kalmalarını tavsiye ederim. Aksi halde Tüketici Mahkemelerine gidilmesi tüketiciler aleyhine karşı dava ve icra vekalet ücreti ödenmesi gibi üzücü sonuçlar doğurabilir." şeklinde konuştu.