Valilikten sahte arazi satışı uyarısı

İstanbul Valiliği mega projelere komşu Çatalca, Arnavutköy ve Silivri gibi semtlerde yapılan sahte satışlara karşı vatandaşları uyardı.

Valilikten sahte arazi satışı uyarısı

İstanbul Valiliği, 3. Havalimanı ve 3. Köprü projelerine komşu semtlerde, sahte tapu belgeleriyle yapılan satışlara karşı bir uyarı mesajı yayınladı. Valilik tarafından yapılan açıklamada: "Bu araziler Hazine'ye aittir. Tapu alımı mümkün değildir..." denildi

Mega projeler ve rant fırsatından doğan dolandırıcılık
İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Arnavutköy, Silivri ve Çatalca gibi mega projelere yakınlığı nedeniyle değer kazanacağı düşünülen semtlerde yapılan alım satımlara karşı vatandaşların dikkatli olunması istendi. Valilik, söz konusu arazilerin Hazine'ye ait olduğu vurgulayarak, sahte tapulara karşı uyarıda bulundu.

Çok sayıda şikayet geliyor
Çatalca, Silivri ve Arnavutköy ilçelerinde yaşayan kişilerin, hukuki geçerliliği olmadan bu arazileri 3. kişilere satma ve kiralama girişimlerine dikkat çeken valilik, durumdan habersiz kişilerin ileride tapu alacakları ümidiyle büyük paralar sarf ettiklerine vurgu yaptı. Silivri, Çatalca ve Arnavutköy'ün kimi mahallelerinden gelen şikayetlerden hareketle, Hazine taşınmazlarının son günlerden aran bir şekilde, bu arazileri işgal edenler tarafından satışı yapıldığını belirten İstanbul Valiliği, söz konusu satışa taraf olan ve mühür vuran muhtarlar hakkında da gerekli incelemenin başlatılacağını duyurdu. 

Muhtarlar devir yapamazlar
Taşınmaz alım satımının ancak tapu müdürlüklerinde yapılabileceği üzerinde de duran Valilik açıklamasında: 

" İlimiz sınırları dahilinde bulunan Hazineye ait taşınmazlar İstanbul Defterdarlığınca yönetilmekte olup, muhtarlar veya diğer şahıslar tarafından Hazine taşınmazlarının “Zilyetliğin Devri” adı altında devri, alım-satımı veya kiralanması hiçbir şekilde yapılamaz. Hazine taşınmazlarını satın almak, kiralamak veya irtifak hakkı/kullanma izni tesis etmek isteyenlerin Defterdarlığımıza müracaat etmesi gerekmektedir." denildi.