Van’a 1 milyon metrekarelik kentsel tasarım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdürlüğü, Van için 1 milyon metrekarelik spor kompleksi projesi hazırladı. Proje kapsamında 40 bin kişilik stadyum, oteller ve AVM’ler yer alacak

Van’a 1 milyon metrekarelik kentsel tasarım

3 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Van'da yaşanan depremlerin ardından yeni ve daha canlı bir şehir kurmak için yapılan çalışmalar kapsamında, il merkezindeki stadyumun da taşınması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünce Van'ın bölgenin cazibe merkezi olması için kentsel tasarım projeleri hazırlandı. Bu kapsamda il merkezinde bulunan ve 2 yıl önceki depremlerde büyük zarar gören 70 bin metrekare alandaki stadyum yıkılacak. Bu alan, Van Valiliği Binası, büyük bir cami ve meydan için kullanılacak. Yeni stadyum, Van Çevre Yolu'na yakın, kavşak bir noktada inşa edilecek yaklaşık 1 milyon metrekarelik spor kompleksinin içinde olacak. 30-40 bin kişi kapasiteli olması planlanan stadyumun yanında oteller ve büyük alışveriş merkezleri de yer alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Van'ın yeni stadyumu için tasarımların hazırlandığını belirterek, bu yıl içinde inşaatlara başlamayı planladıklarını söyledi. Yeni planlar ve kentsel tasarımlarla Van'ın cazibe merkezi olacağını dile getiren Kahraman, stadyumun da kente hareket ve canlılık getireceğini anlattı.