Van artık kaliteli beton üretecek

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin çalışmalarıyla Van'da kaliteli beton üretiminin denetiminde ilk adım atıldı

Van artık kaliteli beton üretecek

6 Ağustos 2012 / emlakwebtv

Van Depremi sonrasında Van’da Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından denetlenmiş, Avrupa standartlarında kaliteli beton üretiminin sağlanması yönünde çalışma başlatan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)’nin çağrılarına ilk cevap veren firma YTY Beton oldu. KGS’nin denetimlerinden başarıyla geçen YTY Beton THBB üyesi oldu.
Betonda etkin denetim, THBB tarafından 1996 yılından bu yana KGS Belgelendirmesi ile sağlanmaktadır. THBB üyesi tüm hazır beton tesisleri habersiz ürün denetimleri ve sistem denetimlerini içeren KGS belgelendirme sisteminden geçmektedir. Talep eden diğer hazır beton tesisleri de KGS denetimlerden geçebilmektedir.
Van Merkez'de 7 hazır beton tesisi, Erciş ilçesinde ise 3 hazır beton tesisi bulunmakta. Van Depreminde bu tesislerin hiçbirinde THBB üyeliği veya geçerli bir KGS Uygunluk Belgesi yoktu. Bu nedenle kaliteli üretim yapıp yapmadıkları konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyordu.
Bu nedenle THBB, Van Bölgesi’ndeki beton firmalarını THBB üyesi olmaya ve KGS denetiminden geçmeye bir kez daha davet etti ve firmaları teşvik etmeye başladı. Van’dan bu kalite çağrılarına cevap vererek, THBB’ye ilk başvuran firma ise YTY Beton oldu. Başvuru sonrasında YTY Beton, KGS tarafından denetlendi. KGS belgesi almasının ardından THBB’nin kriterlerine uygun bulunan YTY Beton, 24 Temmuz 2012 tarihinde Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi oldu. KGS Uygunluk Belgesi olan tesisler, KGS’nin yılda 1 kez sistem, 3 kez habersiz ürün denetiminden geçmektedir.