Van’da konut hak sahipliği başvuruları uzatıldı

AFAD Başkanlığı, Van merkezde konut talep, taahhütname alma ve borçlandırma süresini, vatandaşın mağdur olmaması için 19 Temmuz 2012 tarihine kadar uzattı

Van’da konut hak sahipliği başvuruları uzatıldı

30 Haziran 2012

AFAD Başkanlığı, Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinden yaşanan depremlerden sonra yaptığı kesin hasar tespit listelerinin askıya çıkarılmasının ardından 30 Nisan itibariyle Van merkez mahalleleri, merkeze bağlı Erçek ve Bostaniçi beldeleri ile Edremit ilçesi ve bağlı köyleri için 28 Haziran'a kadar belirttiği konut talep, taahhütname alma ve borçlandırma süresi dün itibarıyla sona erdi. Sabah Emlak’ta yer alan İHA’nın haberine göre, Müracaat süresinin dün sona ermesinin ardından bugün yetkililer, halen il dışında bulunan veya değişik sebeplerle bugüne kadar başvuruda bulunamayan vatandaşların mağdur olmamaları için süreyi 19 Temmuz 2012 tarihine kadar uzattıklarını açıkladılar. Müracaat süresinin ardından komisyon tarafından hak sahibi olabilen vatandaşların isimlerini açıklayacaklarını dile getiren yetkililer, listelerin asılmasının ardından 15 günlük bir itiraz süresinin başlayacağını kaydettiler. Yetkililer, itiraz süresinin ardından da kesin listelerin açıklanarak hak sahibi olan vatandaşların belirleneceğini söylediler.
Vatandaşların, müracaatlarını son güne bırakmamasını da isteyen yetkililer, hak sahiplerinin en kısa zamanda evraklarını hazırlayarak müracaat bürolarına teslim etmelerini istedi.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın Van'ın Edremit ilçesi ile Bostaniçi beldesi, Sıhke Göle, Kalecik ve Kevinli köyünde 10 bin 443 adet ve Erciş ilçesinde de 4 bin 880 konut olmak üzere toplam 15 bin 323 kalıcı konut yaptırdığı ve büyük bir bölümünün tamamlanma aşamasına gelen konutlar için yapılan başvurunun ise 12 bin civarında olduğunu ifade edildi.
Kendisine konut tahsis edildikten sonra almaktan vazgeçenler hakkında cezai işlem de uygulanacağını dile getiren yetkililer, cezanın miktarını ise Maliye Bakanlığı tarafından her yıl değiştiğini söylediler. Yetkililer, yaşanan depremin ardından Türkiye İş Kurumu aracılığıyla Van'da AFAD adına 6 bin civarında kişinin çalıştığını da anlattılar.